Bagdad 23. marca (TASR) - Americkí vojaci sa snažia vyjednať kapituláciu kľúčového juhoirackého mesta Basra, pri ktorom dnes prebiehajú boje medzi koaličnými a irackými silami.
Podľa britského ministra obrany Geoffa Hoona bežné iracké jednotky sa z Basry stiahli, časti bezpečnostných síl prezidenta Saddáma Husajna však vojakom USA a Británie odporuje.
Ako uviedli svedkovia, americké lietadlá dnes bombardovali iracké tanky chrániace mosty v juhoirackej Basre, zatiaľ čo sa americké a britské sily dostali pod delostreleckú paľbu pri postupe na toto mesto. Na západných predmestiach došlo k ťažkým bojom, do ktorých sa zapojili aj tanky americkej námornej pechoty.
Podľa hovorcu britskej armády v Katare by však USA a Británia "radšej využili vyjednávania ako vojenskú silu. "Viem, že tam existuje istý kontakt, ale nemôžem v tomto momente viac povedať," dodal Lockwood o prebiehajúcich rokovaniach o kapitulácii Basry.
Skupiny irackých vojakov sa vzdávali na diaľnici vedúcej do druhého najväčšieho mesta krajiny, zatiaľ čo ostatní naďalej držali svoje pozície v bojoch s americkými a britskými vojenskými konvojmi.
Iracké sily ostreľovali z ťažkých zbraní oblasť, ktorou sa pohybovali americké jednotky, avšak nezasiahli ich. Nad americkými jednotkami prelietavali útočné vrtuľníky Cobra a uľahčovali postup jednotiek cez oblaky dymu, pričom sa koaličné sily pohybovali smerom k mestu Basra.
"Stále tu dochádza k obmedzeným bojom, ale postupujeme ďalej," uviedol kapitán vojenského námorníctva Frank Thorp z Amerického centrálneho veliteľstva (CENTCOM) v katarskej Dohe. "Informácie, ktoré sú dispozícii, nehovoria o veľkých bojoch, ale dochádza tam k sporadickým prestrelkám."
Stovky tankov a obrnených vozidiel sa pohybovalo diaľnicou číslo 80, prezývanou "diaľnica smrti" počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991, keď vzdušné útoky zmietli iracký vojenský konvoj ustupujúci z Kuvajtu.
Pozdĺž diaľnice sa nachádzali iracké tanky spálené priamymi údermi v ich zákopových pozíciách. Nad niekoľkými opustenými a schátranými vojenskými tábormi viali biele zástavy. Ďalšie pozície musia ešte spojenecké vojská ovládnuť. Vojaci americkej námornej pechoty pomocou obojživelných útočných vozidiel obkľúčili malé, betónové vojenské budovy a ostreľovali iracké tanky.
Medzitým spojenecké vojská oddeľovali irackých vojakov, ktorí sa vzdali v piatok, vrátane príslušníkov irackej 51. mechanizovanej divízie. Vojenských zajatcov umiestnili do improvizovaných oplotených táborov, ktoré strážia vojaci americkej námornej pechoty. Irackí vojaci, ktorí sa vzdali, nepatrili k elitným Republikánskym gardám, ktoré sú jadrom Saddámovej obrany.
Ako informuje agentúra AP, pozemná kampaň, ktorá začala vo štvrtok, prebieha rýchlejšie, ako sa očakávalo. Spojenecké vojenské jednotky dosiahli niektoré oblasti v Iraku o 24 hodín skôr, ako plánovali.
Značná časť spojeneckým síl však dosiaľ ešte do Iraku nevstúpila. Na kuvajtskej hranici sa dnes časť týchto jednotiek dostala do veľkej dopravnej zápchy, keď dlhé rady vojenských vozidiel stoja zoradené za sebou a čakajú na prekročenie hranice.
Na inom mieste v Iraku tretia divízia americkej námornej pechoty postúpila 160 kilometrov cez púštne oblasti pozdĺž rieky Eufrat, smerujúc priamo k jednotkám Republikánskej gardy, ktoré sú rozmiestnené v okolí Bagdadu. Do bojov sa zapojila aj 101. výsadková divízia, ktorá je súčasťou tretej brigády amerických pozemných síl.