Bagdad 22. marca (TASR) - Americké a britské lietadlá uskutočnili v piatok 1000 náletov na rôzne iracké ciele v rámci mohutnej vzdušnej ofenzívy Šok a úžas. Za rovnaký čas bolo zo spojeneckých plavidiel vypálených 1000 rakiet, oznámili predstavitelia americkej armády.
Cieľmi spojeneckej ofenzívy boli ústredia vojenského velenia irackého režimu, ako aj miesta, kde by sa mohli nachádzať sklady zbraní hromadného ničenia. "Stroje odlietali z 30 základní v 12 krajinách a z piatich lietadlových lodí," uviedli zdroje amerických ozbrojených síl.
Na spustení rozsiahlej vzdušnej ofenzívy v Iraku sa v piatok večer podieľali stovky lietadiel - bombardéry i stíhačky. V rovnakom čase desať plavidiel odpaľovalo rakety typu Tomahawk na iracké ciele.
Útoky sa začali v piatok podvečer. Východným Bagdadom podľa svedkov okolo 20.30 h SEČ otriaslo najmenej šesť výbuchov. Tieto explózie nasledovali po ničivom bombardovaní z 19.00 h SEČ, ktoré zasiahlo komplex budov prezidenta Saddáma Husajna a objekty irackej vlády v Bagdade, pričom v nich spôsobilo požiare.
K explóziám došlo tiež v severoirackých mestách Mosul a Kirkuk. Podľa informácii agentúr z americkej lietadlovej lode USS Kitty Hawk v Perzskom zálive večer vystrelili na Bagdad a okolie asi 320 rakiet s plochou dráhou letu. V plameňoch sa ocitla väčšia časť budov patriacich prezidentskému palácu na brehu rieky Tigris.
Britské ministerstvo obrany dnes uviedlo, že kampaň na Bagdad predstavuje "zámernú eskaláciu", jej ciele sú však starostlivo vybrané, aby sa v maximálnej miere predišlo civilným stratám a škodám na civilnej infraštruktúre.
Minister obrany Veľkej Británie Geoff Hoon a náčelník generálneho štábu britskej armády Michael Boyce podčiarkli "strategický kontext" tohto bombardovania.