San Francisco 21. marca (TASR) - Tisíce protivojnových demonštrantov sa vydalo v piatok druhý deň po sebe do ulíc amerických miest. San Francisco, kde polícia vo štvrtok zadržala rekordný počet vyše 1300 ľudí, bolo znova miestom hlučných protestov, i keď menej intenzívnych. Do večera pri nich zatkli 200 osôb.
Po štvrtkovej demonštrácii za účasti 10.000 ľudí sa v Chicagu v piatok dopoludnia zhromaždilo niekoľko sto protestujúcich, ktorí zablokovali vchody do budovy federálneho úradu a narušili okolitú dopravu. Poriadková polícia pri zásahu zadržala desiatky ľudí.
Zhromaždenie asi 150 ľudí na newyorskom Times Square bolo počas druhého daždivého dňa oveľa menšie a pokojnejšie než vo štvrtok. Organizátori však očakávajú, že dnes budú mestom pochodovať desaťtisíce ľudí. Veľké demonštrácie očakáva v prvý víkendový deň aj San Francisco a ďalšie mestá.
V iných častiach USA sa konali mítingy na podporu amerických jednotiek v Iraku. Školáci na predmestiach Dallasu prerušili vyučovanie, aby mohli vojakom poslať povzbudzujúce odkazy. Podľa prieskumu zo štvrtka večera podporovalo Bushovo rozhodnutie viesť vojnu proti Iraku 60 percent obyvateľov krajiny.
Vyše 500 osôb zadržali vo štvrtok večer pri prevažne pokojnom proteste, ktorý zablokoval dôležitú dopravnú tepnu Chicaga. Podľa organizátorov utrpeli zranenia siedmi alebo ôsmi demonštranti, no polícia obhajovali zásah s tým, že protestujúci sa odmietli rozísť.
Sanfranciská polícia zatkla vo štvrtok 1311 ľudí, čo je v tomto meste známom mierovým hnutím rekord. Podľa hovorkyne šerifa však 125 z nich prepustili pred tým, ako mohli stráviť noc v cele. Aktivisti oznámili, že polícia v piatok zatkla 37 ľudí v kalifornskom hlavnom meste Sacramento, kde blokovali prístup k federálnemu súdu.
V meste Taos v Novom Mexiku asi tucet protestujúcich vstúpil na mliečnu farmu, ktorá patrí ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi. Podľa miestnych úradov ju oblepili protivojnovými nálepkami.