LONDÝN - Záujemcovia o slovenskú literatúru, študenti slavistiky, slovakisti a bohemisti nielen z Londýna, ale aj Bristolu a Oxfordu do posledného miestečka zaplnili sálu takzvaného Senior Common Room v Škole slovanských štúdií londýnskej univerzity, aby si vypočuli prednášku Pavla Vilikovského Čo je slovenskosť. Tému vymyslel profesor Robert Pynsent, ktorý svojho hosťa uviedol ako priekopníka literárneho smeru zvaného „genitalizmus“, podľa Pynsenta v súčasnosti najpopulárnejšieho trendu mladšej slovenskej literárnej tradície.
Pavel Vilikovský rozviedol svoje názory na to, čo charakterizuje Slovákov - od špecifiky zmyslu pre humor cez prínos k svetovej kuchyni, prehnanú úctu k názorom z cudziny a nedostatok sebavedomia až po slovenský prístup k dejinám a mytológiu národného utrpenia. Pozastavil sa nad výberom historických osobností na slovenských bankovkách a nad otázkou, prečo sa vlastne bankovky považujú za také významné. Diskusie o podstate slovenskosti však čoskoro už budú len akademické, pretože pre novú generáciu je dôležitejšie cestovať a zdokonaľovať sa v cudzích jazykoch. Ak to takto pôjde ďalej, nie je vylúčené, že špecificky slovenské rysy nášho národného charakteru čoskoro vyhynú.
V odpovediach na otázky o procese literárnej tvorby a úlohy spisovateľa v spoločnosti sa Pavel Vilikovský označil za primitíva. Jednoducho píše o veciach, o ktorých dlhší čas rozmýšľal, a nemá pri tom žiaden stanovený plán. Necíti sa byť svedomím národa.
Autor: JÚLIA SHERWOOD