ZVOLEN – Na premnožení lúčnych koníkov v lokalite Jastrabá v okrese Žiar nad Hronom sa mohol podľa Antona Krištína z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene podpísať aj charakter tohtoročného leta. Ten je príznačný pomerne vysokými teplotami a vlhkosťou vzduchu.
K vysokej rozmnožovacej schopnosti prichádza aj na normálnych biotopoch, koníkov bude tento rok pravdepodobne viac ako v iných rokoch aj v ostatných častiach Slovenska. Ďalším dôvodom, prečo sa koníky z lúk stiahli bližšie k obytným domom, môže byť aj premenlivý ráz počasia s častými búrkami. Koníky sa môžu sťahovať z nepokosených lúk bližšie k obydliam práve pre vhodné podmienky: pokosená tráva, teplé podstienky domov, kde sa môžu vyhrievať. Tieto miesta totiž v prípade prudších a dlhotrvajúcich dažďov vyschnú omnoho skôr ako lúčne porasty s vysokou trávou. Invázia koníkov kŕdľových ako v ázijských krajinách však u nás určite nehrozí, tento druh u nás nežije.
Podľa Dr. Krištína proti tomu druhu lúčneho koníka, aký sa vyskytuje v Jastrabej, ani zvláštnu ochranu netreba. Ľudí nehryzie, môže ísť skôr a nepríjemné pocity obyvateľov, v ktorých záhrade sa koník premnožil. Niekedy narobia koníky škodu na úrode – hlavne na listovej zelenine. V niektorých prípadoch treba siahnuť aj po insekticídnom postreku, vhodné je najprv sa poradiť s odborníkmi. Použitie niektorých insekticídov bez dodržania prísneho návodu môže urobiť viac škody. Insekticíd, ktorý neničí včelstvo, možno použiť aj v tomto čase. Dva týždne po takomto postreku sa nemá úroda zbierať. „Koník je typický slnkomilný druh, vnútro domov preto nevyhľadáva zámerne. Ak ich majú obyvatelia Jastrabej aj v domoch, ide skôr o náhodu,“ konštatuje A. Krištín.
KVETA FAJČÍKOVÁ