hovorili o prevzatí kontroly nad ropnými vrtmi americkým vojskom.
Šéf firmy, ktorá ťažila ropu v Kirkuku, navyše oznámil, že požiar na ropnom vrte nebol výsledkom sabotážnej akcie, ale zlyhania ľudského faktora. Mozaiku informácií si trh s ropou vyložil tak, že cena čierneho zlata sa takmer nezmenila. V Londýne sa barel ropy Brent obchodoval približne za 26 dolárov, cena americkej ropy bola o dolár vyššia.
Rýchly postup amerických vojsk na sever Iraku zatiaľ zodpovedal predstavám finančných trhov o krátkej vojne, čo pomáha aj americkému doláru. Včera sa podarilo doláru zosilnieť voči jenu a dokonca sa dostal blízko dvojmesačného maxima voči euru, ktoré napokon nepokoril. Podľa dílerov to znamená, že trh ešte nie je presvedčený o tom, že vojna bude bežať bez komplikácií. Navyše, jej úspešný priebeh väčšina investorov očakávala, a preto je náročné snažiť sa o výraznejšie spevnenie americkej meny.
Darilo sa aj americkým akciám. Po váhavom úvode štvrtkového obchodovania - prvého od vypuknutia bojov - sa Wall Street vzchopila a v noci európskeho času mohla bilancovať v poradí siedmykrát úspešný deň. Dow Jonesov index získal štvrť percenta a ešte lepšie dopadol technologický index Nasdaq s takmer polpercentným prírastkom. „Každý teraz visí na televíznej obrazovke,“ opísal situáciu šéfdíler spoločnosti Legg Mason Wood. Agentúra Reuters postrehla, že rastu burzových indexov pomohla správa o možnom zranení irackého vodcu Saddáma Husajna. Opačne na burziánov pôsobia všetky správy, ktoré hovoria o možnosti predlžovania vojny. Okrem britského ministra obrany Geoffa Hoona niečo podobné pripustil aj americký prezident George Bush.
Autor: jj, čtk