i už viackrát. Opevnením je kompletne ohradený napríklad celý hradný areál, zvyšky pôvodného mestského opevnenia sú zachované vo viacerých častiach mesta.
Ako nám povedal primátor Kremnice Miroslav Nárožný, akútny problém zrútenia múrov momentálne nehrozí. Na druhej strane však chýba komplexná analýza, ktorá by takúto hrozbu mohla úplne vylúčiť. Pred niekoľkými rokmi sa napríklad zosunulo opevnenie pri Čiernej veži, na inom mieste zas zaznamenali zosun pred rokmi práve na deň pamiatok.
Podľa posudkov statika nebol múr jednoliaty, ale skladal sa z dvoch múrov, medzi ktorými bol násyp. Práve ten pôsobil ako špongia. Keď dovnútra násypu pršalo, dokázal nasať vodu a problémy robil vtedy, keď mrzlo. Vnútorný násyp vytláčal samotné múry. „Chceli by sme preto dobudovať nad opornými múrmi špeciálne striešky, aby dovnútra opevnení netieklo,“ hovorí Miroslav Nárožný.
Opevnenie okolo mestského hradu bolo rekonštruované pred niekoľkými rokmi, nemalo by preto spôsobovať problémy. Horšie je to s niektorými časťami mestského opevnenia, kde sa mohla dostať voda. Nemalý podiel na zhoršujúcom sa stave opevnení, ktoré treba v pravidelných intervaloch obnovovať, majú v mnohých prípadoch chemické prvky v ovzduší a kyslé dažde. Tie sa negatívne podpisujú nielen na hradbách, ale výrazne poškodili aj najvýznamnejšiu barokovú pamiatku v meste - stĺp sv. Trojice. Jeho reštaurovanie ešte nie je úplne ukončené. Originály zo stĺpa nájdu miesto v depozite, na stĺpe ich nahradili kópie. Tie by mali byť voči vplyvu poveternostných podmienok odolnejšie.