Dnes to funguje tak, že nemocnica, ktorá má transfúzne oddelenie, musí na požiadanie poskytnúť krv od darcov iným nemocniciam. „Krv naozaj nemá cenu, je to biologický dar, ktorý dáva darca nezištne, ale vak stojí 200 až 600 korún, povinné vyšetrenia na hepatitídu, syfilis, HIV u jedného darcu dosahujú náklady asi 600 korún, k tomu treba pripočítať prácu personálu, darcovi poskytujeme občerstvenie. To všetko dáva krvi cenu a nedá sa, aby riaditeľ jednej nemocnice bezplatne saturoval potreby iných nemocníc,“ hovorí doktorka Danihelová, primárka Kliniky hematológie a transfuziológie nemocnice na Partizánskej ulici v Bratislave.
Cena pol litra krvi by mala byť asi tritisíc korún. Aj doteraz mala krv stanovenú cenu, za ktorú ju mali nemocnice s transfúznymi stanicami poskytovať iným nemocniciam. Cena však bola odporučená a nezáväzná. „Bola daná orientačná cena, ale nemocnice väčšinou neplatili, sú zadlžené. Celý systém roky fungoval na našej ústretovosti voči nemocniciam a ústretovosti firiem, ktoré nám dodávajú vaky a sety na vyšetrovanie, voči nám. Neviem, koľko to môže vydržať. Nie je ale možné, aby jedna nemocnica sponzorovala druhú,“ hovorí primárka Nemocnice s poliklinikou v Trstenej.
Rovnaký názor má aj lekárka Jitka Mačalová z Nemocnice z poliklinikou na Triede SNP v Košiciach: „Nikdy sa nestalo, že by sme neposkytli konzervu. Ak nám z inej nemocnice zavolajú, že majú úraz a pacient krváca, tak aj sami zavoláme darcu a vyrobíme, čo potrebujú.“
Aby sa za krv platilo, chce ministerstvo aj preto, že sa s ňou zle hospodári. Začiatkom roka museli nemocnice spáliť 5-tisíc litrov plazmy od bezpríspevkových darcov, ktorú si od nich objednal spracovateľ - štátny podnik Imuna Šarišské Michaľany, no nestihol ju spracovať.
minister Zajac o krvi
- Potrebujeme, aby sa krv začala oceňovať ako liek, aby ju nemocnica nevylievala do umývadla. Stane sa, že pri operácii otvoria tri konzervy, jednu podajú a dve vylejú. Naša spoločnosť, vrátane zdravotníkov, pristupuje k darovaniu krvi takto: je to zadarmo, treba s tým plytvať. Neuvedomujú si, že ľudia poskytujú vlastné tkanivo, že 99 percent darcov za to neberie peniaze, berú to ako humanitný čin.
- Odbery krvi by sa mali sprofesionalizovať. Ľuďom, ktorí darujú krv, by mali postaviť pomník. Chcem im jasne povedať - vážime si vás, a toho, kto by s vašou krvou chcel kšeftovať, dám zavrieť. Čo je bezplatné, ešte neznamená, že je zadarmo.
Náklady na odber krvi
- vak: 200 - 596 Sk
- určenie krvnej skupiny: 600 Sk
- povinné testy na vírus hepatitídy B, C, syfilisu, HIV - 4x300 Sk=1200 Sk
- občerstvenie: 100 Sk
- náklady na personál, príst\ky
Mzdu zaplatí zamestnávateľ
Platný Zákonník práce náklady na darcovstvo krvi ešte predražil. Darcovia majú nárok na jeden deň pracovného voľna. Podľa zákonníka si však zamestnávateľ môže mzdu svojho zamestnanca na tento deň vymáhať v zdravotníckom zariadení, kde sa odber uskutočnil.
V novele Zákonníka práce však už ministerstvo uvažuje so zmenou tohto paragrafu. Zamestnávatelia súhlasili, že darcom budú preplácať mzdu za deň, keď boli na odbere. Okrem dňa voľna bezplatní darcovia dostanú v nemocnici občerstvenie. Ďalšou motiváciou má byť možnosť odpočítať si zo základu dane dvetisíc korún a tí, ktorí sú držiteľmi aspoň striebornej Janského plakety, by nemali platiť poplatok za vyšetrenie.