Rozhodnutie senátu, ktorému predsedal Milan Karabin, musí najskôr dostať súd v Trenčíne, ktorý potom vydá príkaz na nastúpenie do výkonu trestu. Môže to trvať až tridsať dní a polícia za ten čas nemôže Černákovi zablokovať prechod cez hranice, ani ho sledovať.
Zastupujúci predseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák povedal, že ide o ojedinelý prípad a s podobným problémom sa v súdnej praxi nestretli aspoň dvadsať rokov. „Nikomu nemohlo ani len napadnúť, že k niečomu takému dôjde.“ O legislatívnej diere hovorí, že nie je možné urobiť zákon pre jeden prípad. „V zákone neošetríte všetko“.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak povedal, že Černák sľúbil pred súdom, ktorý ho podmienečne prepustil na slobodu, že sa bude správať slušne a bude dodržiavať všetky zákony. „Ak tak neurobí, bude ho hľadať každý policajt na Slovensku a ak bude vydaný medzinárodný zatykač, tak každý policajt na svete.“
Spišiak tiež hovorí, že keby sa rozhodnutie súdu neobjavilo v médiách a Černák by sa ho dozvedel až po doručení na nižší súd, nemal by vôbec čas ujsť a ani o úteku rozmýšľať. Majchrák odpovedal, že nemôže informáciu o rozhodnutí súdu zatajiť. „Som povinný dávať informácie o zasadnutiach súdu.“
Najvyšší súd poslal Černáka do väzenia, keď dal za pravdu ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi, že osobu odsúdenú za obzvlášť závažný trestný čin môžu prepustiť až po odpykaní dvoch tretín trestu a nie len polovice, ako to bolo v Černákovom prípade.
Autor: mož