
Takto protestovali v palestínskom utečeneckom tábore v Jordánsku.
FOTO- REUTERS
Prvou obeťou demonštrácií s prívlastkom mierové je dieťa. Pri prestrelke medzi „protivojnovými“ demonštrantami a políciou v jemenskej metropole Saná zomrel jedenásťročný chlapec. Pri prestrelke potom zahynuli ešte najmenej dvaja ľudia. Stalo sa to, keď policajti zabránili demonštrantom spievajúcim „Ó mládež islamu, povedz nie vojne, áno mieru“ v pochode na americkú ambasádu.
Kameňovanie ambasád
Americké ambasády sa stali terčami zúrivého kameňovania davov v arabských veľkomestách. Mnohí obyvatelia arabských krajín vojnu v Iraku vnímajú ako útok na islam. „Bože, potrestaj každého, kto je nepriateľský voči islamu. Nemám rád Saddáma, ale obeťami bombardovania sú moslimovia,“ povedal agentúre Reuters Anwar Ratnaprawira v mešite indonézskej Jakarty.
V egyptskej Káhire sa do demonštrantov, ktorí sa chystali vniknúť na americkú ambasádu, pustili policajti s obuškami. Na káhirských policajtov sa znášali kusy nábytku a kamene.
Iracký utečenec v Káhire Faisal Fikri si myslí niečo iné. Sedí pred televízorom a čaká na pád Saddámovho režimu. „Na tento moment som čakal dlhé roky,“ povedal pre BBC.
Nie všetky krajiny s moslimskou tradíciou demonštrovali proti vojne. V Prištine sa zhromaždili stovky kosovských Albáncov a v spomienke na bombardovanie bývalej Juhoslávie silami NATO v roku 1999 oslavovali „Spojené štáty - osloboditeľa“.
„Politici nepočúvajú!“
„Toto nie je obyčajný deň. Amerika sa nenávratne zmenila. Práve sme začali nevyprovokovanú, nespravodlivú vojnu,“ vyhlásil Jason Mark, protivojnový demonštrant zo San Francisca, kde mali demonštrácie najbúrlivejší priebeh.
Americká polícia včera lámala rekordy. Zatkla najviac ľudí za jeden deň za posledných 22 rokov. „Pokiaľ by sa toto robilo v každom meste, bol by buď výnimočný stav, alebo koniec vojny,“ povedal v San Franciscu univerzitný študent, reťazami pripútaný k 16 svojim kolegom.
„Až sa môj vnuk o dvadsať rokov spýta, čo sa dialo, chcem mu povedať, že som bol v uliciach. Protesty sú jediné východisko, ktoré máme. Politici nepočúvajú!“ vyhlásil 56-ročný veterán vietnamskej vojny.
Rozzúrené deti
V anglickom Sheffielde sa tridsiatim protivojnovým demonštrantom na bicykloch podarilo zablokovať dopravu. Viac než dopravné zápchy však Britov trápi masová účasť školopovinných detí na pouličných protestoch. Vedenie britského združenia učiteľov nabáda kolegov, aby „zabránili deťom v pouličnom amoku, lebo sa im už nepodarí obnoviť disciplínu“.
Väčšina učiteľov rieši dilemu: ako nechať deti, aby sa vyjadrili a zároveň zachovať chod vyučovania. Niektoré školy sa rozhodli žiakov, ktorých prichytili demonštrovať, vylúčiť zo štúdia. Iné žiadajú písomné povolenie od rodičov. Niektoré školy sa preto pustili do organizovania menších náhradných demonštrácií pre deti v telocvičniach.