S Iračanmi v Bagdade spolupracuje CIA už dlho, ale prebudili sa až teraz, keď cítia americký vojenský tlak. „Zrazu nám ponúkajú informácie, o akých sme nikdy ani nesnívali, že by nám mohli dodať,“ povedal pre denník New York Times nemenovaný pracovník CIA.
Dodal, že čoraz viac Iračanov „vystrkuje krky“ a sami hlásia Američanom svoje informácie. Republikánsky senátor Pat Roberts z výboru pre tajné služby na otázku, či CIA získala v Bagdade nejaké nové zdroje, odpovedal: „O tom niet sporu.“
Len málokedy sa stáva, aby mali tajné služby informáciu priamo o pohybe velenia v nepriateľskej metropole. Táto najnovšia sa medzi americkými tajnými službami pohybovala už niekoľko dní, tvrdí denník Washington Times. Výpovede Iračanov, záznamy z odpočutých telefonátov aj satelitných snímok do seba zapadali.
Niekoľko hodín pred začiatkom útoku mohla CIA informáciu o Saddámovom pobyte definitívne potvrdiť. Niektorí členovia Bushovho kabinetu o nej síce pochybovali, pretože „je príliš úžasná na to, aby boli pravdivá“, ale riaditeľ CIA George Tenet podľa denníka Washington Post odpovedal, že „stojí za pokus vyslať tam zopár rakiet“.
Tenetova CIA pracuje na zavraždení irackého prezidenta už viac ako rok. Bush jej dal po 11. septembri právo použiť silu a rozpočet dvesto miliónov dolárov. Minulý rok v júni Tenet prezidentovi oznámil, že šance CIA sú veľmi malé. Jediná možnosť je vojenský nátlak, povedal vtedy Tenet, aby ľudia, čo majú priamy kontakt s Husajnom, začali uvažovať o zrade. Presne to sa mohlo pred pár dňami odohrať.
Podľa bývalých agentov CIA však nemusia informácie pochádzať priamo z kruhu Husajnových najvernejších. Pravdepodobnejšie je, že agentúra dostáva informácie od Iračanov na periférii Husajnovho režimu - napríklad od členov jeho početnej ochranky. Alebo len od bystrých pozorovateľov, ktorí sledujú pohyby v blízkosti vládnych budov.