* Predjarný postrek vykonávame zásadne až po vypučaní a najneskôr pred kvinutím jednotlivých druhov ovocných drevín. Pri jabloniach je to napríklad štádium myšieho uška (na snímke) až ružového kvetného puku. Predjarný postrek je najúčinnejší pri teplote nad 15 stupňov Celzia. Postrek musí byť kvalitný a výdatný, aby postreková kvapalina vytvorila na povrchu ošetrených ovocných drevín súvislý film. Dreviny napadnuté puklicou slivkovou alebo štítničkou nebezpečnou sa snažíme ošetriť už krátko po vypučaní, aby sa postreková kvapalina dostala na kôru, kde sa títo škodcovia zdržujú.
* Už niekoľko rokov sa na vetvičkách smreku objavujú šiškovité útvary. Čo ich spôsobuje a ako možno predchádzať ich vzniku ? P. Š., Rovinka
Šiškovité útvary, ktoré nazývame hálkami, vznikajú následkom cicania kôrovnice smrekovej (Sacchiphantes abietis) alebo kôrovnice zelenej (Sacchiphantes viridis). Sú to vošky špecializované na ihličnaté dreviny. Obidva druhy napádajú predovšetkým stromy vysadené na takých miestach, kde sa smrekom nedarí (stromy vystavené prudkému slnku, sucho, piesočnatá pôda a podobne). Vývin oboch druhov kôrovníc je podobný s tým rozdielom, že kým celý vývin kôrovnice smrekovej prebieha iba na smrekoch, kôrovnica zelená v lete preletuje na smrekovec opadavý (Larix decidua). Obidva druhy prezimujú v štádiu lariev – budúcich zakladateliek – na smrekoch v úžľabí púčikov alebo v puklinách kôry. Spravidla v apríli larvy preliezajú na mladé výhonky a začínajú cicať. Následkom ich cicania vznikajú hálky s viacerými komôrkami, v ktorých sa vyvíjajú larvy kôrovníc. Hálky sa zväčšujú a približne v polovici júla sa začínajú otvárať. Vošky ich opúšťajú a v prípade kôrovnice zelenej preletujú na smrekovec, v prípade kôrovnice smrekovej na ďalšie smreky. Koncom leta sa kôrovnica zelená vracia späť na smrek a po párení samičky znesú vajíčka. Z nich sa ešte na jeseň vyliahnu larvy, ktoré prezimujú.
Boj proti kôrovniciam spočíva predovšetkým v pestovaní smrekov na vhodných stanovištiach. Odrezávaním vytvorených hálok ešte pred ich otvorením obmedzíme množstvo kôrovníc v nasledujúcom roku. Tvorbe hálok zabránime, ak smreky ošetríme koncom marca alebo začiatkom apríla proti prezimujúcim larvám niektorým z dostupných insekticídov (Basudin 600 EW, Bi 58 EC Nové, Pirimor 50 WG, Sumithion Super, Ultracid 40 WP).
Ing. JURAJ MATLÁK