Proces prijímania na vysoké školy je zložitý a zdĺhavý. Na prijímacie skúšky sa niekedy dostaví až o tretinu študentov menej, ako sa na školu hlási, a z tých ktorých prijmú, sa zase niektorí rozhodnú pre inú školu. Časť neprijatých študentov sa zase odvolá, a tak sa o konečnej zostave prijatých študentov rozhoduje často až na poslednú chvíľu v auguste, niekde dokonca až v septembri.
Počas obdobia prázdnin vysoké školy riešia odvolania, niektoré z nich (väčšinou ide o školy, na ktoré sa hlási menej študentov) koncom júla alebo v auguste robia i druhé kolo prijímačiek.
Milan Murgaš, rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že aby predišli nejasnostiam ohľadne prijatých študentov, posielajú im spolu s vyrozumením o prijatí na štúdium i návratku, či sa skutočne chcú aj zapísať do prvého ročníka.
V súvislosti s odvolaniami priznal, že tlaky na neho – najmä zo strany rodičov a príbuzných neúspešných uchádzačov – sú obrovské. „Buď odoláte, alebo nie, čím vytvoríte precedens a nastúpia problémy, keďže situácia sa stane neprehľadnou,“ povedal. Na otázku, čo mu už za to ponúkli, reagoval, že nevie, pretože diskusiu s tými ľuďmi už v počiatku odmieta. Ide údajne až o stovky prípadov. Rovnaký názor má aj na poskytnutie sponzorských aktivít, ktorých už bolo tiež niekoľko, dokonca lukratívnych. „Musí sa odolať, je to len iný druh korupcie,“ tvrdí M. Murgaš s tým, že zväčša ide o umiestnenie detí, ktoré na to, aby študovali na vysokej škole, nemajú. (ekč, sr)