
Každé plemeno si vyžaduje špeciálnu starostlivosť o srsť. FOTO – (ar)
Jar je obdobím, keď sa psom vo zvýšenej miere vymieňa srsť. Platí to najmä pre chlpáče umiestnené vo výbehu. Domáci maznáčikovia obmieňajú pokrývku tela - vplyvom pobytu v temperovanom prostredí - takmer po celý rok. Starostlivosť o srsť je dôležitá pre psy žijúce vonku aj v byte, lebo len tak si zachovajú zdravú kožu.
Mnohých majiteľov zavedú do veterinárnych ambulancií kožné ochorenia psov. Príčina ich vzniku môže byť banálna - neudržiavaná srsť, ktorá vytvára podmienky na šírenie bakteriálnych infekcií, parazitov, plesní či kvasiniek na koži. Ťažkosti s pokožkou (svrbenie, zápach) niekedy vyvoláva i hormonálna porucha, prípadne alergia. Aj nesprávna výživa sa podpisuje pod zníženú odolnosť kože proti infekciám. Treba dodať, že väčšina kožných ochorení sa pri zanedbaní komplikuje a ťažko lieči. Mnohým sa však dá predísť celkovou starostlivosťou o zviera, kam patrí aj ošetrovanie a úprava srsti.
Jednotný návod, ako správne udržiavať chlpatú pokrývku, neexistuje. Starostlivosť závisí napríklad od plemennej príslušnosti. Je samozrejmé, že inak ošetrujeme boxera, yorshirského teriéra, hrubosrstého stavača alebo pudla. Pravidlá si treba naštudovať v odbornej literatúre. Všeobecne platí, že dlhosrsté psy upravujeme denne špeciálnym hrebeňom a kefou, krátkosrsté minimálne raz do týždňa. Zbavíme ich odumretej srsti, zamotané chlpy uvoľňujeme prstami.
Samostatnou témou je kúpanie psa. Niektorí chovatelia sprchujú svojich miláčikov vždy, keď sa na prechádzke znečistia. Psom to buď neprekáža, alebo - naopak - reagujú podráždenou pokožkou (časté sú opakované zápaly kože medzi prstami). Vtedy je vhodnejšie nečistotu nechať zaschnúť a vykefovať. Na kúpanie sa odporúča používať šampóny pre psy, nie pre ľudí (ľudská koža má iné vlastnosti).
Zvýšenú starostlivosť si vyžaduje srsť v období lienenia. Teda na jar, keď pes vymieňa hustý zimný kožuch za letný; a v jeseni, keď mení letnú srsť za zimnú. Ako sme už spomenuli, psy žijúce v bytoch pĺznu skoro po celý rok. Česanie a kefovanie patrí preto do pravidelnej hygieny. Výnimkou sú plemená, ktorým srsť neodumiera (pudle, kerry blue teriér a podobne). Zameriame sa však na to, aby ich srsť neplstnatela a nevytvárala chuchvalce, pod ktorými sa koža sparí.
Na záver len pripomienka: tak ako nedostatočná pozornosť zvieraťu škodí, aj prehnaná starostlivosť pôsobí negatívne (časté kúpanie). Mikroflóra na povrchu kože sa naruší a koža sa stáva vstupnou bránou infekcie do organizmu. (inš)