l Nedostatočne chránené kmieniky mladých stromčekov bývajú často po zime poškodené zverou? Včasným zásahom ich môžeme ešte zachrániť. Keď je poškodenie menšie, zahladíme okraje rany ostrým nožom a zatrieme štepárskym voskom. Pri väčších poškodeniach ranu premostíme za kôru dostatočne silnými a dlhými vrúbľami zo spodnej, zdravej časti do živej časti kmienika nad ranou. Na obvode poškodeného kmienika umiestnime viac vrúbľov. Premostenie býva úspešné najmä pri jadrovinách, kôstkoviny často trpia glejotokom.
l Sadenice jahôd môžeme vysádzať aj skoro na jar? Na pripravenú hriadku presádzame ihneď po rozmrznutí pôdy mladé sadenice, ktoré berieme zo slabšej výsadby. Sadenice s koreňovým balom musíme vybrať ešte pred rozvinutím vegetácie. Vysádzame ich systémom zo zeme do zeme. Výdatná závlaha po výsadbe je jednou z podmienok úspechu.
l Pri vysádzaní begónií treba dať pozor, aby sme hľuzy zasadili správnou stranou hore? Horná strana má preliačinu, spodná je vypuklá. Keď v priehlbinách nájdeme prvé mladé púčiky, hľuzy uložíme tak, aby púčiky smerovali nahor. Hľuzy vysadíme v marci a necháme vzísť pri teplote 18 stupňov C v debničkách s vlhkou rašelinou. Nezahrabávame ich, ale necháme zo substrátu vyčnievať.
l Kombinácie farieb môžu pomôcť vytvárať nálady? Žltú, oranžovú alebo červenú použijeme na presvetlenie tmavého obzoru, alebo skombinujeme pastelové odtiene ružovej, modrej či slezovej farby so smotanovobielou či bielou, aby sme navodili upokojujúcu atmosféru.
l Drieň, ktorý voľne rastie v prírode, je užitočný aj pre záhradu? Pomerne veľký ker sa uplatní ako solitér, pri hustejšej výsadbe vytvorí živý plot. Jedny z prvých jarných kvetov, drobné, svietivo žlté sú prvou pastvou pre včely i okrasou záhrady. Žiarivo červené plody sladkokyslej chuti, bohaté na vitamíny, sa spracovávajú v jeseni na džemy, kompóty, želé, šťavy. U nás sú povolené odrody Devín a Titus. (pav)