
Na oči by sa mali používať pastelové farby..

Typickým znakom jarného typu je svetlá pleť s ružovými lícami.
Ľudí môžeme podľa vzhľadu deliť na jarné, letné, jesenné a zimné typy. Samozrejme,
nikto nie je prísne
vyhradeným typom, občas si napríklad
prefarbíme vlasy,
v lete sa opálime,
v zime sme bledší. Keďže každý typ
vynikne najviac
vo svojom ročnom
období, na začiatku
jari nám vizážistka MARTA GEJDOŠOVÁ (na snímke) predstavila farebnú
typológiu pre jarný typ.
Typickým znakom jarného typu je svetlá pleť do zlatobéžova, s ružovými lícami, často s červenkastými alebo zlatohnedými pehami. Hovorí sa jej pokožka s teplým farebným podtónom. Vlasy sú plavé so zlatým zábleskom, môžu byť až do hrdzava.
Ľuďom tohto typu pristanú žiarivé a svieže farby teplých tónov. V tlmených matných odtieňoch vyzerajú fádne. Farba očí je väčšinou modrá, tyrkysová alebo sivozelená, obočie je žltohnedé, mihalnice majú niekedy až červenkastý nádych.
Odtiene na tvár, oči, pery
Ženy jarného typu si môžu prirodzený odtieň svojej jemnej pokožky doladiť ľahkým tekutým mejkapom v svetlom zlatobéžovom tóne. Na oči by mali použiť iba pastelové farby - bledotyrkysovú, svetlofialovú, broskyňovú a bledohnedú. Pri použití ceruzky na oči by si mali vybrať radšej hnedú a modrú, nie čiernu. Čierna ceruzka môže pôsobiť prísne a vyvolávať až starší, unavený dojem. Pre rúž a kontúrovaciu ceruzku sú najvhodnejšie odtiene marhuľovej a ružovej farby, môže byť aj červená s nádychom oranžovej. Farba na líca má mať len ružový a broskyňový odtieň.
Farby odevov
Základ garderóby by mali tvoriť odevy v sivomodrej, marhuľovej, hnedej, námornickej modrej, a zelenej – od žiarivej až po decentnú lipovozelenú. Z červených farieb by to mali byť vždy odtiene s teplým nádychom od oranžovočervenej po korálovočervenú. Ďalej sa odporúčajú prírodné odtiene, napríklad farba ťavej srsti, slonovej kosti či ovčej vlny a teplá žltá. Veľmi vhodná je kombinácia hnedých odtieňov.
Oblečenie pre „jarných“ mužov
Pre mužov jarného typu sú najvhodnejšími farbami hnedá, sivá a námornícka modrá. Pri výbere svojho ošatenia by mali voliť tieto základné farby hlavne na kabáty, saká a nohavice. Mali by v nich byť aj topánky, aktovka, opasok či rukavice.
Košeľa môže byť béžová, krémová, svetlomodrá alebo džínsovomodrá. Vhodné sú aj pásikavé košele alebo košele s malými štvorčekmi, ktoré sú módnym trendom nastávajúcej sezóny.
Pozor na kontrasty, ako je biela s čiernou – môžu pôsobiť unavene a zvýrazniť tak vrásky na tvári. Naopak, ak sa zladia teplé farebné tóny na košeli aj saku, bude pôsobiť jarný typ mladšie a sviežejšie. Aj pri výbere kravaty treba dbať na zladenie s farebnou typológiou. Najlepšie je, ak kravatu vyberiete hneď pri kúpe saka. Potom už záleží len na tom, akú košeľu si vyberiete. Ak má vzor, voľte radšej jednofarebnú kravatu. Nemali by ste kombinovať viac ako tri farby.
Aj keď sa móda rýchlo mení, jedna zásada sa nemení - čím je kravata tmavšia, tým je decentnejšia. Nezabúdajte však, že vždy musí ladiť s vaším typom.
foto - reuters, archív
AnketaK jarnému typu patria podľa
vizážitky Marty Gejdošovej zo známych žien napríklad
moderátorka Emma Tekelyová, z mužov herec Maroš Kramár. Spýtali sme sa ich, či o tom vedia a či sa odporúčaniami vizážistov aj riadia.
Emma Tekelyová:
„Samozrejme, poznám toto delenie na typy podľa ročných období, ale podľa mňa je podstatnejšie dívať sa do zrkadla a farby vnímať cez vlastné pocity. Napríklad už preto, že práve jarný typ sa môže často zamieňať s letným – najmä, keď sú základom vlasy špinavoblond farby, ktoré si jedna časť žien zosvetľuje – ako ja, kým druhá dáva prednosť tmavšiemu melíru. Preto niektoré svetlé farby akceptujem, iné zasa nie. Ale tiež sa to u mňa mení. Teraz mám rada zvláštny olejovozelený odtieň, hoci ešte nedávno by som sa sama sebe čudovala. Vlastne, keď tak uvažujem, pre mňa je hlavná farba oblohy a v prípade, že je veľmi zamračená, určite si na seba nevezmem oblečenie s prevahou čiernej farby. Aj keď inak tvorí stále základ môjho šatníka. No a ak sa mám k farbám oblečenia vyjadriť všeobecnejšie, potom je, samozrejme, dôležité aj to, na aký účel ho potrebujeme. Do spoločnosti, kde chcem zapôsobiť, zaujať, si totiž určite nemôžem obliecť šaty nevýraznej sivej alebo hnedej farby, ale napríklad červené. A ešte by som chcela zdôrazniť jedno. Pravidlá sú síce dobrá vec, no módu a aj toto typologické delenie treba brať skôr ako zábavu. Nedržať sa teda strnulo niečoho raz niekým predpísaného, ale zapojiť aj vlastnú fantáziu a odvahu. Vyplatí sa to.“
Maroš Kramár:
„Ja a jarný typ? Tak to ma nikdy netrápilo. Naozaj. Moja zásada je, nech sa každý oblieka, ako túži, a nech nosí, v čom sa cíti najlepšie. Aj pokiaľ ide o farby. Samozrejme, niekto má radšej výraznejšie farby, iný zasa menej, no žeby sa bolo treba stále striktne držať istých pravidiel? To si naozaj nemyslím. Ja napríklad pestré ‘havajské‘ košele rád nemám, ale keď sa niekomu v lete páčia, prečo nie? Počas môjho pobytu v Amerike som videl mužov oblečených doslova od výmyslu sveta, a nikto sa nad nimi nepozastavoval. Bolo to ich rozhodnutie. Či by sme pri pohľade na niektorých z nich vedeli byť takí tolerantní aj na Slovensku, to neviem. Ale ako hovorím, každý podľa svojho gusta. Pričom, samozrejme, džínové oblečenie tiež mám a nedám naň dopustiť. Stačí sa však iba obzrieť okolo seba, aby sme zistili, že ho určite nenosia iba muži jarného typu.“
(mk)