Brusel 21. marca (TASR) - Rezolúcia OSN, ktorá zaštíti vývoj v povojnovom Iraku, nebude znamenať dodatočnú legalizáciu útoku na Irak, vyhlásil po skončení dvojdňového summitu EÚ v Bruseli grécky premiér Kostas Simitis, ktorého krajina teraz predsedá únii.
"Nie, nie je to spôsob, ako legitimizovať v rámci OSN terajší vývoj," uviedol na margo záverov summitu, v ktorých lídri EÚ zdôraznili kľúčovú úlohu OSN pri ďalšom vývoji irackej krízy.
"Toto rozhodnutie hovorí, že úsilie pomôcť Iračanom vytvoriť demokraciu a zabezpečiť územnú celistvosť musí prebiehať v kontexte rozhodnutí OSN," vysvetlil Simitis novinárom.
Potrebu novej rezolúcie OSN týkajúcej sa civilnej správy v povojnovom Iraku zdôraznil dnes v Bruseli britský premiér Tony Blair, podľa ktorého spôsob prechodu od vojenskej akcie k obnove krajiny ostáva otvorený.
Podľa francúzskych diplomatov však v newyorskom sídle OSN už koluje britský návrh rezolúcie, ktorý zveruje povojnovú správu v Iraku do rúk USA a Veľkej Británie.
To však dnes razantne odmietol francúzsky prezident Jacques Chirac, pretože takáto rezolúcia by podľa neho dodatočne legitimizovala vojenský zásah. "Francúzsko nepristúpi na rezolúciu zameranú na legitimizáciu vojenskej intervencie a odovzdanie správy americkým a britským bojujúcim stranám," vyhlásil Chirac.
EÚ sa na summite nepodarilo prekonať hlboké rozpory v názoroch na riešenie irackej krízy. Zatiaľ čo Británia sa aktívne podieľa na americkom útoku proti Iraku, Francúzsko a Nemecko vojnu jednoznačne odmietajú.
Lídri sa však dnes zhodli v názore na ďalšiu problematickú krajinu - Severnú Kóreu, ktorá nedávno obnovila svoj jadrový program. Rozhodli o usporiadaní mimoriadneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí k tejto otázke, na ktoré chcú pozvať zástupcov Japonska a Južnej Kórey.