Podľa tureckých médií je dôvodom nezhoda medzi Ankarou a Washingtonom kvôli plánom Turecka, ktoré chce vyslať vojakov do severného Iraku, aby zabránili prípadnému prílevu utečencov a vytvoreniu nezávislého kurdského štátu. Podľa USA by vyslanie tureckých vojakov skomplikovalo vedenie vojenských akcií proti Iraku.
Šéf americkej diplomacie Colin Powell dnes vyjadril nádej, že otázka preletov sa vyrieši, v opačnom prípade USA budú musieť nájsť alternatívne riešenie.
Podľa súkromnej tureckej televízie NTV Ankara umožnenie preletov amerických lietadiel podmieňuje tým, aby Washington súhlasil s vyslaním jej vojakov na sever Iraku, čo turecký parlament schválil vo štvrtok. Washington sa však údajne obáva, že ak budú tureckí vojaci na severe Iraku, mohlo by dôjsť k náhodným prestrelkám s americkými vojakmi. NTV ako ďalší dôvod uviedla obavy USA z toho, že príklad Turecka by mohol nasledovať aj Irán a vyslať do Iraku svojich vojakov.
Podľa Powella USA požiadali Turecko, aby nevysielalo svojich vojakov do severného Iraku. "Vieme, že majú obavy z vývoja situácie v humanitárnej oblasti a my s nimi rokujeme o tom, ako reagovať na humanitárne problémy, ak sa prejavia, ale nášmu úsiliu momentálne najviac prospeje, ak sa do severného Iraku nepresunú žiadne turecké sily," povedal Powell. Kurdi obývajúci sever Iraku, ktorí sú spojencami USA, majú voči prítomnosti tureckých vojakov námietky.