Nitra 21. marca (TASR) - Možnosťami spolupráce vysokých škôl, univerzít a ďalších vzdelávacích inštitúcií strednej a východnej Európy zaoberala sa trojdňová konferencia Kvalita vzdelávania v európskom kontexte, ktorá sa dnes skončila v Nitre.
Na podujatí sa zúčastnilo vyše šesťdesiat odborníkov na problematiku vzdelávania zo Slovenska, Českej republiky, Chorvátska, Lotyšska, Maďarska, Rakúska a Srbska. Závery konferencie upozorňujú, že úlohy prípravy odborníkov rôznych profesií v procese integrácie nemôžu efektívne zvládnuť iba samotné národné vzdelávacie inštitúcie. Aktuálne potreby i perspektívne ciele integrujúcich sa krajín si vyžadujú aj v oblasti vzdelávania širokú medzinárodnú spoluprácu. V tejto súvislosti ocenili odborníci prácu Inštitútu kvality vzdelávania pre krajiny strednej a východnej Európy pri Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Založený bol v roku 2002 a svoju činnosť orientuje najmä na kooperáciu a vzájomnú výmenu skúseností národných školských systémov.
Pracovníci inštitútu, ktorí boli organizátormi terajšej konferencie, pripravia z jej rokovania odbornú správu. Materiál bude prerokovaný na 32. generálnej konferencii UNESCO na jeseň t.r. v Paríži, kde chce inštitút popri inom získať štatút spolupracujúcej organizácie s UNESCO.