Bratislava 21. marca (TASR) - Všetky riadiace orgány na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ), zriadené na jednotlivých ministerstvách SR, by mali mať po 1. apríli 2003 odbúrané tie činnosti, ktoré im z príslušnej smernice neprislúchajú.
Tým by sa mala stať už bezpredmetná nedávna pripomienka Európskej komisie (EK), vzťahujúca sa na ministerstvá pôdohospodárstva, životného prostredia, dopravy, pôšt a telekomunikácií a tiež práce, sociálnych vecí a rodiny. Ubezpečil dnes novinárov minister výstavby a regionálneho rozvoja SR László Gyurovszky, ktorý akceptovanie pripomienky nahlási Delegatúre EK na Slovensku.
EK adresovala aj rad pripomienok a odporúčaní na doladenie Národného rozvojového plánu (NRP) SR, ktorý už vláda SR schválila. Tento dokument vznikol transformáciou Národného plánu regionálneho rozvoja SR, ktorý je v súčasnosti základom na spolufinancovanie projektov z predvstupových fondov EÚ - PHARE, SAPARD a ISPA. Až po prijatí SR za člena EÚ, čo sa plánuje v roku 2004, sa bude finančná pomoc EÚ odvíjať od zámerov NRP. Tento dokument mapuje slabé a silné, ekonomické a sociálne stránky SR. V súčasnosti tvorcovia tohto materiálu na pripomienkach EK intenzívne pracujú. Rozvojový plán naznačuje potreby a možnosti jednotlivých regiónov v snahe po vstupe do EÚ postupne priblížiť ich výšku hrubého domáceho produktu k priemeru tohto ukazovateľa v krajinách EÚ. Zámery rozvoja regiónov sa budú realizovať prostredníctvom sektorových a regionálnych operačných programov, ktorých inštitúty i administratívne kapacity sú na dotknutých ministerstvách podľa ministra v podstate vytvorené. Koordinátorom regionálneho rozvoja v SR bude MVRR.
Ako ďalej informoval minister v súvislosti s pripomienkami okolo regionálneho rozvoja, EK adresovala pripomienky aj ostatným kandidátskym krajinám na vstup do EÚ. Z hľadiska počtu pripomienok Slovensko figurovalo v prvej polovici kandidátov, Slovinsko nedostalo žiadne a Poľsku bolo oznámených najviac, až 9 pripomienok. Podľa predbežne uzavretých kapitol prístupového procesu v desiatke štátov, ktoré by mali rozšíriť EÚ, sa nachádzajú ČR, SR, Maďarsko, Poľsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Slovinsko, Cyprus a Malta.