Požiadavka na vytvorenie územnej, kultúrnej a personálnej autonómie je siedmym bodom memoranda, ktoré Slovenský zväz Maďarov prijal 14. júla. Podľa Z. Geönczeölovej personálna autonómia znamená, že ak bude v Žiline jediná maďarská rodina, štát sa bude musieť postarať o vzdelávanie detí v materinskom jazyku.
V memorande sa konštatuje, že Ústava SR je diskriminačná a preambulu treba upraviť tak, aby všetci ľudia bez ohľadu na pohlavie, rasu, národnosť a vieru boli štátotvorným elementom. Slovenský zväz Maďarov žiada maďarskú univerzitu a zriadenie inštitúcie, ktorá by organizačne, personálne a odborne riadila maďarské školy.
Zásadnou požiadavkou memoranda je zrušenie Benešových dekrétov. Predseda zväzu László Soóky Gál spresňuje, že ide o dekréty číslo 28, 31, 32, 33 a 71. „V Slovenskej republike sú platné zákony, ktoré nie sú v súlade so základnými ľudskými právami, podľa ktorých sa každý narodí ako slobodný. Ja som sa narodil v roku 1952 ako vojnový a kolektívny zločinec. A to na základe Benešových dekrétov. Moja posledná dcérka sa narodila v roku 1994 s tou istou ťarchou. Veľa zákonov závisí od dekrétov - zákon o pôde, o reštitúcii, o majetku obcí a ďalšie. Na základe dekrétu číslo 71 z roku 1945 ma môžu deportovať či poslať na nútenú prácu,“ povedal Gál. Na zrušenie dekrétov vyzval parlament a dodal, že hľadá podporu na vyvinutie tlaku z európskych inštitúcií. Gál vraj rokuje s členmi SMK, ale nechce ich menovať: „Je nebezpečné komunikovať so mnou.“
JURAJ GERBERY
SMK na memorandum nebude reagovať
Podpredseda SMK Árpád Duka-Zólyomi je presvedčený, že orgány SMK nebudú na memorandum reagovať. Podľa neho je spochybnená celková legitimita tejto organizácie, ktorá nemá kompetencie politickej strany. Podľa Duka-Zólyomiho občanov maďarskej národnosti na Slovensku reprezentuje SMK, čo dokazujú aj jej preferencie. Myslí si, že niektoré kroky Slovenského zväzu Maďarov môžu škodiť nielen samotnej SMK, ale aj jej voličom. (tasr)