Zatiaľ sa SDKÚ pohybovala v pásme istoty s podporou 10 až 14 percent. Pri štarte premiér Dzurinda tvrdil, že jeho strana má ambície osloviť 20 až 25 percent voličov. Podľa neho sú zdrojom politickej nestability práve malé strany. Na otázku, či premiérove argumenty teraz neplatia aj pre SDKÚ, poslanec Vladimír Bajan odpovedal: „Ambície môžu zostať. Čo premiér povedal, obstojí. SDKÚ je veľkou stranou a vo voľbách dokážeme, že patríme na stupeň víťazov. Budeme v prvej trojke.“
V SDKÚ sa však objavuje nespokojnosť s úrovňou popularity medzi občanmi. Exminister vnútra Ladislav Pittner pripustil určitú nervozitu v straníckych radoch. Podľa neho chcú niektorí v SDKÚ rýchlo hľadať riešenia, ktoré riešeniami v skutočnosti nie sú.
Podľa poslanca Pavla Prokopoviča už hovorili o konkrétnych opatreniach na zvýšenie politickej aktivity. Kritika sa zniesla aj na podpredsedov SDKÚ, ktorí sú členmi vlády. „Mnohí z nich urobili pozitívne kroky, ale sú prezentovaní len ako ministri,“ povedal Prokopovič. Dodal, že svoje aktivity by mali šíriť aj pod vlajkou strany.
Poslanec Bajan má však obavy, aby vláda nepodľahla neodôvodnenému tlaku prijať v poslednom roku populárne opatrenia. „Ak chceme byť trošku zodpovednejší, tak si treba dávať pozor na posledný štátny rozpočet. Pôjde o najzložitejší koaličný zákon a zo skúsenosti viem, že predvolebný rozpočet bol vždy veľmi problematický.“ Bajan si myslí, že sa ešte neukončil ani proces zlučovania stredovo-pravicových strán.
Na otázku, ktoré strany okrem DS by sa ešte mohli spojiť s SDKÚ, odpovedal: „Civilný odbor ministerstva vnútra registruje 105 strán. Takže tam ešte nejakú stranu nájdeme.“ (sp)