
Na arch. sn. je tzv. neviditeľné bojové lietadlo F-117 Nighthawk počas cvičného letu nad Novým Mexikom. Americká armáda začala 20. marca na úsvite bombardovať Irak. Ešte predtým americký prezident George W. Bush v príhovore k národu vyhlásil vojnu režimu Saddámovi Husajnovi. Oblohu nad Bagdadom osvetlili strely z protileteckej paľby a v meste sa ozvalo niekoľko silných explózií. Američania pri náletoch použili riadené strely dlhého doletu typu Tomahawk a lietadlá F-117 Nighthawk s laserom navádzanými bombami. Ciele náletov zatiaľ nie sú známe. TASR/AP
Kuvajt 20. marca (TASR) - Americké a britské jednotky, ktoré prenikli na iracké územie zo susedného Kuvajtu, získali dnes večer kontrolu nad prístavným mestom Umm Kasr ležiacim na južných hraniciach Iraku.
Mesto Umm Kasr je najvýznamnejším námorným prístavom, ktorý Iraku slúži pre väčšinu transakcií zahraničného obchodu. Mesto leží približne 50 kilometrov južne od Basry, ktorá má byť podľa americkej armády prvým cieľom spojeneckej invázie.
Kuvajtské úrady zároveň oznámili, že oddielom americkej námornej pechoty, ktoré vstúpili na iracké územie, sa vzdal väčší počet príslušníkov ozbrojených síl Iraku. Podľa vojnového korešpondenta agentúry Reuters sa Američanom vzdali irackí vojaci, ktorí v blízkosti hraníc s Kuvajtom zakladali mínové polia.
Okrem amerických síl sa na invázii z Kuvajtu do južného Iraku podieľajú aj príslušníci britskej kráľovskej námornej pechoty. Podľa britskej BBC je americko-britský útok pozemných síl s asi 60.000 mužmi v súlade s pôvodnými plánmi na spoločný útok na Bagdad alebo Basru.
Úrad britského premiéra oficiálne potvrdil, že Tony Blair ešte dnes prehovorí k národu, čo podľa pozorovateľov takisto naznačuje stupňujúcu sa účasť britských jednotiek na vojenských operáciách. Videozáznam Blairovho prejavu nakrútili ešte pred jeho odletom do Bruselu, kde sa zúčastňuje na summite EÚ.