Brusel 20. marca (TASR) - V tieni vojenskej operácie USA a spojencov proti Iraku sa dnes v Bruseli za prísnych bezpečnostných opatrení schádzajú lídri členských štátov Európskej únie. Summitu, ktorý mal byť pôvodne venovaný ekonomickým otázkam, bude úplne dominovať iracká kríza.
Tá úniu hlboko rozdelila na dva tábory: Británia, Španielsko, Portugalsko, Dánsko, Taliansko a Holandsko podporujú vojenské úsilie USA, proti vojne sú jednoznačne Francúzsko, Nemecko, Belgicko či Švédsko.
Dnešná a piatková vrcholná schôdzka však nebude mať za cieľ prekonávať existujúce rozdiely, ale nájsť oblasti, v ktorých sa EÚ zhoduje. V prvom rade by malo ísť o záväzok poskytnúť irackému ľudu humanitárnu pomoc.
"Toto nie je chvíľa na vyriešenie všetkých rozdielov, ktoré sú medzi nami," vyhlásil pred začiatkom summitu vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana. Predpovedal, že pätnástka sa dohodne aspoň na troch kľúčových bodoch: humanitárnej pomoci, zachovaní územnej celistvosti Iraku a centrálnej úlohe OSN v povojnovom Iraku.
Summit EÚ sa začne o 19.30 h schôdzkou lídrov s predsedom Európskeho parlamentu Patom Coxom. Potom bude nasledovať prvé pracovné rokovanie prezidentov a premiérov a večera s jedinou témou - Irak. Tá by sa mala skončiť až tesne pred polnocou.
V piatok ráno by sa šéfovia štátov a vlád mali spolu s ministrami financií venovať aj tzv. lisabonskému procesu, ktorý mal byť hlavnou témou summitu a ktorého cieľom je do roku 2010 vytvoriť z EÚ najvýkonnejšiu ekonomiku sveta.
Na obed sa k predstaviteľom EÚ pripoja najvyšší predstavitelia desiatich vstupujúcich a troch kandidátskych krajín, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu. Oddelene budú obedovať ministri zahraničia a financií 28 krajín.
Viacerí predstavitelia EÚ dnes pred začiatkom summitu vyjadrili ľútosť, že irackú krízu sa nepodarilo vyriešiť mierovou cestou. Vyjadrili nádej, že vojna bude čo najkratšia a prinesie čo najmenej obetí.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel