New York 19. marca (TASR) - Vojna proti Iraku by podporila terorizmus na Blízkom východe. Povedal to dnes šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá zasadá v New Yorku kvôli správe šéfa zbrojných inšpektorov OSN Hansa Blixa aj napriek hroziacemu začiatku vojny v Iraku.
Francúzsky minister, ktorého krajina sa stavia proti použitiu sily na odzbrojenie Bagdadu, zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa spojilo a naplnilo humanitárne potreby Iraku.
Spojené štáty a Británia zlyhajú, ak si myslia, že "vykorenia terorizmus tým, čo sa robí v Iraku" - naopak, vojna "v takej nestabilnej oblasti" pomôže nárastu terorizmu, povedal Villepin.
Nemecko dnes ústami ministra zahraničných vecí Joschku Fischera dôrazne odmietlo vojnu proti Bagdadu, ktorá môže vypuknúť už v noci na štvrtok, ak iracký prezident Saddám Husajn dovtedy neodíde z krajiny. Podľa Fischera je Irak stále možné odzbrojiť bez použitia vojenskej sily, ak sa požiadavky OSN voči Iraku podporia prísnymi lehotami. "Znamená to, že mierové riešenia sa nevyčerpali. Nemecko aj kvôli tomu dôrazne odmieta vojnu," povedal Fischer.
Blix predtým pred BR OSN vyjadril ľútosť, že inšpektori nemajú viac času na inšpekcie v Iraku. Vojna sa zdá byť čoraz bližšie, keďže americké ultimátum vyprší vo štvrtok 2:15 h SEČ. "Prirodzene, som smutný, že tri mesiace práce v Iraku neumožnili získať potrebnú istotu, že v Iraku nie sú zbrane hromadného ničenia alebo iné zakázané elementy," dodal šéf inšpektorov.
Na zasadaní BR sú ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska i Ruska, šéfov diplomacie USA, Británie a Španielska, ktorí podporujú útok na Irak, zastupujú len veľvyslanci.