Bratislava 19. marca (TASR) - Postup USA voči Iraku vyplýva podľa Alexandra Dulebu zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) zo skutočnosti, že po 11. septembri 2001 Američania zásadným spôsobom zmenili svoju bezpečnostnú a obrannú stratégiu. Po vyriešení situácie v Afganistane a zničení Talibanu americká vláda vyhodnotila ako ďalšie najslabšie ohnivko v reťazi medzinárodného terorizmu práve Irak, ktorý je dôvodne podozrivý, že mal prepojenie na al-Káidu, uviedol Duleba pre TASR.
O mandáte OSN na použitie sily v Iraku sa s USA sporí najmä Francúzsko, pričom ide o interpretáciu, či rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1441 o Iraku je v tomto smere dostatočná. Podľa Dulebu pritom OSN nebola vo vzťahu k Iraku schopná vymôcť plnenie medzinárodného práva a dodržiavanie rezolúcií už od roku 1991. Ignorovanie tohto faktu by sa dalo vyčítať aj USA, keď po vojne v Perzskom zálive zostalo všetko po starom - Irak neplnil rezolúcie a v roku 1998 vyhostil zbrojných inšpektorov. Američania v uplynulom roku "zdvihli z podlahy pohodené rezolúcie OSN a jednoducho povedali, že ako člen stálej rady BR OSN chcú, aby sa dodržiavali, to je v podstate všetko," konštatoval Duleba.
Z pohľadu snahy vymôcť medzinárodné právo je podľa experta SFPA rozdiel medzi USA a Francúzskom len v tom, že Francúzi by aj súhlasili s použitím sily, ale chceli dať Iraku ešte tri mesiace. Duleba pritom pripomenul, že Irak začal v ostatných týždňoch spolupracovať so zbrojnými inšpektormi len v dôsledku zvyšovania vojenskej prítomnosti USA a spojencov v regióne. Rezolúcie OSN pritom neplnil v priebehu 12 uplynulých rokov.