Košice 19. marca (TASR) - Jedným z najdôležitejších opatrení civilnej ochrany (CO) je včasné varovanie obyvateľstva a následná evakuácia. Varovanie sa v prípade potreby uskutoční varovnými signálmi prostredníctvom siete sirén. V Košiciach môžu byť tieto varovné signály dopĺňané aj hovorenou informáciou vysielanou priamo sirénami, uviedla dnes pre TASR Andrea Schwartzová z kancelárie prednostu Krajského úradu (KÚ) V Košiciach.
Ako ďalej uviedla, ďalším z opatrení v súvislosti s možným útokom na Irak je individuálna ochrana obyvateľstva. Tá sa zabezpečuje prostriedkami na ochranu dýchacích ciest a očí proti účinkom nebezpečných látok. "Ide o masky s filtrami zabezpečujúcimi ochranu pred rádioaktívnymi látkami, bojovými otravnými látkami a bojovými biologickými prostriedkami. Tieto filtre však nechránia pred priemyselnými škodlivinami, ako sú napríklad chlór či čpavok," zdôraznila Schwartzová.
Ako uviedla, v Košiciach je 34 úložísk masiek s filtrami, ktoré by mali postačiť pre 91 percent dospelých a 95 percent školopovinných detí. Masky však nemôžu použiť ľudia v pokročilom veku a chorí na dýchacie cesty, lebo nemajú silu dýchania potrebnú na prekonanie odporu ochranného filtra.
"Zo súhrnného prehľadu o stave zabezpečenia ukrytia obyvateľstva vyplýva, že v Košiciach ako v druhom najväčšom meste je 64 ochranných stavieb CO. Sú odolné, plynotesné a určené na ukrytie obyvateľstva. Zamestnanci dôležitých výrobných objektov a prevádzok majú k dispozícii ďalších 123 krytov. Ochranu v prípade potreby zabezpečí aj 187 havarijných úkrytov," zdôraznila Schwartzová. Celkovo je v Košiciach podľa jej slov zabezpečených krytmi v priemere 14,7 percenta obyvateľstva.