Bratislava 19. marca (TASR) - Pred prípadným ohrozením biologickými zbraňami nie je potrebné vyvolávať paniku, ani si súkromne zabezpečovať nejaké ochranné prostriedky. Biologické zbrane sú totiž špecifické tým, že sú nezapáchajúce, neviditeľné a ich použitie sa zistí až vtedy, keď prepukne nejaké ochorenie.
Občania nemusia mať obavy, že by neboli informovaní, ako majú postupovať. Vedúci odboru civilnej ochrany obyvateľstva Krajského úradu v Bratislave Ján Sandtner povedal, že už boli odskúšané sirény, ktoré by sa použili ako varovný signál v prípade všeobecného ohrozenia. V takom prípade by sirény vydávali kolísavý tón asi dve minúty. Občania by si vtedy mali zapnúť elektronické oznamovacie prostriedky, z ktorých sa dozvedia potrebné informácie o ďalšom postupe. Ak by nastalo ohrozenie vodou, sirény by vydávali signál v jednej tónine asi šesť minút, vysvetlil Sandtner.
Odbory civilnej ochrany a obrany krajských a okresných úradov majú vypracované plány ochrany obyvateľstva a systém opatrení, podľa ktorých by sa v prípade nejakého ohrozenia postupovalo tak, aby sa došlo k minimálnym stratám na ľudských životoch a škodám na majetku.
Spomenul, že za uplynulé dva - tri roky krajský úrad, podniky Slovnaft a Istrochem a Úrad civilnej ochrany MV SR vydali viacero príručiek pre obyvateľstvo. Jednou z nich je Ako sa chrániť pri úniku nebezpečných látok. Národná rada SR prijala vlani celý rad zákonov o bezpečnosti štátu, riešení krízových situácií v čase vojny, vojnového stavu a mimoriadnych udalostí.