
Francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin uistil poslancov, že Francúzsko novú rezolúciu nepodporí.
FOTO - ČTK/AP
Zatiaľ čo francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin v súlade s názorom takmer všetkých poslancov uisťoval, že Francúzsko nepodporí britsko-americko-španielsky návrh novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by pripravila pôdu pre útok na Irak, Tony Blair sa ocitol vo veľmi nepríjemnej situácii. Čelí rebélii vo vlastnom labouristickom poslaneckom klube.
Labouristická vláda vo vzrušenej parlamentnej debate obhajovala svoju irackú politiku naklonenú vojenskému zásahu. V hlasovaní neskoro večer sa očakávalo, že Blair bude čeliť doteraz najväčšej revolte za šesť rokov, čo je v úrade. Počet „rebelov“ sa odhadoval na 80 až 100.
Vo Francúzsku nebola parlamentná debata o Iraku zakončená hlasovaním a vláda s opozíciou sa zhodli, že čas na vojnu ešte nedozrel. Opozičné ľavicové strany vládnu pravicu vyzvali, aby na zablokovanie novej rezolúcie v prípade nutnosti využila aj svoje právo veta.
Britská vláda parlamentu predložila v obave pred verejnou mienkou a parlamentnou opozíciou opatrné vyhlásenie, ktoré požadovalo podporu pre odzbrojenie Iraku prostredníctvom rezolúcie OSN. O vojne, ktorá sa v najbližších týždňoch očakáva, tam nebola ani zmienka a Blair tvrdil, že novú rezolúciu sa podarí v OSN presadiť.
Odporcovia ale podpisovali dodatok, v ktorom argumentovali, že „dôvod na vojenskú akciu proti Iraku ešte nenastal“ a obávali sa, že pred vojnou už nedostanú možnosť sa k problému vyjadriť.
Vláda má napriek nezhodám vo vlastnom tábore v dolnej snemovni dostatočnú podporu - podporujú ju aj opoziční konzervatívci a väčšina 410-členného labouristického parlamentného klubu.
„Ak budeme musieť ísť do vojny, nebude to preto, že to chceme, ale preto, že Husajn porušuje rezolúciu OSN,“ opakoval Blair. Dúfal, že presvedčí váhajúcich poslancov, ale nič tomu nenasvedčovalo. Spoločne s ministrom zahraničných vecí Jackom Strawom obhajoval pri „horúcich“ výmenách argumentov pozíciu vlády. „Ďalšie odkladanie dá Husajnovi jasný signál, že jeho stratégia je úspešná,“ povedal Straw. „Ukáže mu to, že svet nemá dostatočnú vôľu ho odzbrojiť.“
Chris Smith, bývalý minister v Blairovej vláde, ale nesúhlasil: „Čas na vojenskú akciu môže nastať. Teraz ale akoby sa časový rozvrh riadil podľa rozhodnutí amerického prezidenta, a nie podľa logiky vyplývajúcej z udalostí,“ tvrdil.
Odpor v labouristickej strane a výrazný odpor verejnej mienky nič nemení na Blairovej politike v otázke Iraku. Pre premiéra je to výrazný vnútropolitický problém, ktorý si naňho pravdepodobne počká v nasledujúcich mesiacoch.
(mch, reuters, čtk)
Turecký parlament rozhodne dnes
ANKARA - Turecký parlament pravdepodobne dnes prerokuje dohodu medzi Ankarou a Washingtonom o rozmiestnení 62 000 amerických vojakov v krajine pre prípad útoku na Irak. Povedal to včera líder vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja Recep Tayyip Erdogan.
Hlasovanie má ukončiť mesiace trvajúce handrkovanie medzi Tureckom a USA o výške finančnej náhrady a podmienkach budúceho politického usporiadania Iraku, hlavne jeho severnej časti, kde žije veľa Kurdov. V Erdoganovej strane je opozícia proti intervencii USA v Iraku veľmi silná, pozorovatelia však napriek tomu očakávajú, že parlament návrh schváli.
Americký minister zahraničia Colin Powell včera v tejto veci telefonoval tureckému premiérovi Abdullahovi Gülovi a zdôraznil, aký význam má pre Washington rýchle schválenie dohody. Vláda schválila rozmiestnenie amerických vojakov už v pondelok. (čtk)