NEW YORK– Druhá správa inšpektorov svet pravdepodobne oddialila od vojny. Inšpektori síce Irak nechválili, ale tón ich slov skôr vyhovoval krajinám, ktoré chcú akciu proti Bagdadu čo najviac oddialiť.
Šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix a riaditeľ medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohamed ElBaradei predniesli pred Bezpečnostnou radou OSN správu, ktorá rovnako ako prvá, nepriniesla žiadny zlomový bod vo vývoji irackej krízy.
Šéfovia inšpektorov konštatovali, že zbrane hromadného ničenia nenašli a zároveň nevylúčili, že Irak môže nejaké vlastniť. Obaja zdôraznili, že pokračovanie inšpekcií je cestou, ako tieto pochybnosti vyvrátiť.
Hans Blix spochybnil správu amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella, ktorý minulý týždeň hovoril o tom, že Irak klame a zavádza inšpektorov. To, čo Powell označil za úhybné iracké manévre, je podľa Blixa bežný prevádzkový ruch. Potvrdil však, že Irak vlastní zakázané rakety.
Vystúpenie Blixa a ElBaradeia nahralo tým členom Bezpečnostnej rady, ktorí trvajú na pokračovaní a zintenzívnení inšpekcií. Francúzsko, Nemecko a Rusko mali ešte pred zasadaním rady pripravené spoločné stanovisko. Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer povedal, že povedie k mieru.
Inšpektori našli v Iraku zakázané rakety As Sumúd, podľa analytikov to budú tieto krajiny považovať za potvrdenie ich názoru o nevyhnutnosti inšpekcií.
Američania a Briti majú však iný názor. Britský premiér Tony Blair tvrdí, že ich existencia je dôkazom porušenia rezolúcií OSN o odzbrojení Iraku.
Pre Londýn a Washington je zároveň dverami, ktoré by mohli otvoriť cestu k druhej rezolúcii o Iraku. Tá by už nehovorila o vážnych následkoch pre Irak, ale o vojne. Jej schválenie je však v tejto chvíli nepravdepodobné. Minimálne Francúzsko hovorí o tom, že by ju vetovalo. Správa inšpektorov im pomohla. (mik)