
Novozélandskí námorníci sú pripravení na boj v Iraku. Pred odchodom do Perzského zálivu sa povzbudzujú tradičným maorijským tancom a niektorí možno navštívili aj spermiové banky. FOTO - ČTK/AP
Americké spermiové banky majú nových klientov, ktorí sa im predtým hlásili úplne ojedinele - amerických vojakov. Podľa amerického denníka USA Today sa na zmrazenie spermií pred odchodom do Perzského zálivu odhodlalo osemdesiat mužov, ktorí sa obávajú, že ich zásah chemickou či biologickou látkou, očkovanie alebo iné vplyvy pripravia o možnosť mať deti.
Ide o pomerne malý počet z množstva žiadateľov, ktorí ukladajú spermie do chladiacich boxov na rok i dlhší čas. Pre armádu je to však skok, pretože vojaci boli doteraz zriedkavými klientmi.
Manažéri kalifornskej Cryobank upozorňujú, že muži sa nechcú poistiť pre prípad smrti v boji, ale skôr sa obávajú, že sa vrátia domov a zistia, že sú neplodní a neschopní založiť rodinu. „Cítil by som sa okradnutý, keby som nemohol mať deti,“ hovorí 35-ročný seržant Patrick Atwell z kalifornského Corcoranu. Pred rizikom neplodnosti ho varoval kamarát z jednotky, ktorý sa podľa vlastných slov stal neplodným po jednom nasadení a vakcinácii proti antraxu.
Armáda tvrdí, že neexistujú dôkazy o súvislosti medzi povinným očkovaním alebo akoukoľvek inou látkou, s ktorou vojak príde do styku, a neplodnosťou. Po návrate z vojny v Perzskom zálive pred dvanástimi rokmi sa však tisícky vojakov sťažovali na opakované bolesti hlavy, svalov a aj neplodnosť. Mnohí pripisovali svoje stavy kombinácii antraxovej vakcíny, škodlivým látkam, pesticídom a chemikáliám, ktorým boli počas vojny vystavení.
Atwell je jedným z desiatok vojakov, ktorí sa preto odhodlali - mnohokrát na naliehanie manželky alebo priateľky - na odobranie a uschovanie spermií. Trend sa šíri od minuloročného novembra, keď sa začali prípravy na eventuálnu vojnu s Irakom. „Bolo to niečo, čo som urobil rád, aby som upokojil manželku,“ vysvetlil Terry Turner, 30-ročný seržant z Annapolisu v Marylande.
„Nikto nevie, akým chemikáliám budem v zálive vystavený. Teraz pred odchodom som v dobrom zdravotnom stave, a tak aspoň budem mať niečo na porovnanie, keby som to neskôr potreboval,“ povedal Turner.
Ide teda aj o dôkaznú poistku pre americké úrady, ktoré zhoršený zdravotný stav veteránov z vojny pred dvanástimi rokmi pripísali stresu. Podľa Atwella sa vojenské vedenie obavami regrútov o zdravie vôbec nezaoberá a pritom sa môžu opakovať podmienky, ktoré viedli k podivnej chorobe veteránov.
Autor: VLASTIMIL MILÝ, New York, čtk