
Šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix. FOTO - ČTK/AP
BAGDAD, LONDÝN, NIKÓZIA. DAMASK - Kým šéf inšpektorov Blix včera oslavoval, že sa mu podarilo dosiahnuť s irackým vedením dohodu vo veci vypočúvania irackých vedcov bez prítomnosti úradníkov z Bagdadu, vo Veľkej Británii pokračovali horúčkovité prípravy na vojnu.
Rozkaz na presun dostane siedma obrnená brigáda, známa tiež ako Púštne krysy. Spolu s ňou vyrazí k irackým hraniciam aj 16. brigáda vzdušného výsadku, ktorá bola založená v roku 2000 a ešte ani nie je plne dobudovaná. Podľa dnešnej britskej tlače tak Briti presúvajú k možným operáciám proti Iraku cez 14-tisíc vojakov, vyzbrojených viac než stovkou tankov Challenger 2. K irackým brehom už pláva najväčší britský výsadok od čias falklandskej vojny, ktorý vedie lietadlová loď Ark Royal vyzbrojená vrtuľníkmi.
Britský minister zahraničia Jack Straw síce opäť dôrazne vyhlásil, že Británia si praje vyriešiť otázku zbraní hromadného ničenia mierovou cestou, ale trval na pohotovosti armády. „Musíme udržiavať tlak, pretože jediné, na čo Bagdad reaguje, je tlak,“ povedal. Dodal však, že niet pochýb o tom, že prípadné porušenie rezolúcie OSN o odzbrojení by znamenalo vojnu.
Podľa Moskvy však „medzinárodné spoločenstvo ešte nevyčerpalo všetky politické a diplomatické spôsoby urovnania irackej krízy“.
Zbrojní inšpektori OSN sa zabezpečujú aj pre prípad, že by museli svoje vyšetrovanie uskutočniť mimo Iraku. O pomoc požiadali Cyprus. Ten je vraj ochotný zabezpečiť potrebné objekty pre rozhovory s irackými vedcami. „ Ak zabezpečia, že nepôjde o žiadosti o dlhodobé pobyty, sme za,“ reagoval včera podľa BBC cyperský minister zahraničných vecí.
Inšpekcie zatiaľ napredujú podľa plánu. Včera inšpektori navštívili deväť objektov, jedno vojenské zariadenie, továreň na alkohol a farmu.
Na stránkach irackých novín, podriadených vláde, sa však objavili obvinenia, že inšpektori napriek riadnemu začiatku inšpekcií teraz začínajú prekračovať svoje kompetencie a zbierajú informácie pre spravodajské služby.
Včera neočakávane priestoval do Sýrie vysoký americký vyslanec William Burns s cieľom diskutovať o situácii v Iraku. Sýria je hlasitým odporcom vojenského útoku na Irak a presadzuje diplomatické riešenie irackej krízy. (zo, čtk, tasr)