
Iracký prezident zatiaľ na exil nepomýšľa, vo svojich prejavoch nikdy nezakolísal v presvedčení, že bude tvrdým protivníkom a víťazom. FOTO - REUTERS
Arabské štáty pracujú na pláne komplotu irackých generálov na zosadenie irackého prezidenta a Američania cez víkend pripustili, že by súhlasili s azylom pre Saddáma, ak by sa moci zriekol dobrovoľne.
„Odporučím, aby sa prijali niektoré opatrenia, ktoré by umožnili najvyššiemu vedeniu krajiny a jeho rodinám odísť na bezpečné miesto v nejakej inej krajine,“ povedal v nedeľu americký minister obrany Donald Rumsfeld pre televíziu ABC.
V oboch prípadoch ide skôr o opatrné zákulisné rokovania než jasný plán. Signalizujú však, že skôr, než Spojené štáty prikročia k vojenskej akcii, dostane Saddám Husajn ultimátum a bude sa vyjednávať o kapitulácii. Agentúra Reuters špekuluje, že by mu tento odkaz v poslednom štádiu príprav na vojnu mohol odovzdať ruský alebo turecký vyslanec. O úspechu takejto akcie zatiaľ všetci pochybujú.
„Neviem si predstaviť krajinu, ktorá by ho chcela. Neviem si predstaviť dohodu, ktorú by mohol prijať,“ tvrdí Toby Dodge, expert na Irak z univerzity vo Warwicku.
Zatiaľ sa nenašla žiadna krajina, ktorá by bola ochotná azyl ponúknuť. Úvahy odmietla Líbya, Mauretánia, Sýria aj Rusko. V niektorých médiách sa objavilo Bielorusko, Kuba, severná Kórea, Japonsko, prípadne nejaká iná africká krajina.
Ak by aj niekto z nich azyl ponúkol, je tu jeden zásadný problém: Rumsfeld nepovedal, či by sa Saddám vyhol stíhaniu z vojnových zločinov.
Nemecký magazín Der Spiegel minulý týždeň pripustil, že Saddám sa vzdá moci, keď sa americké vojská vzdialia z Perzského zálivu, skončia sa sankcie a zbrojné inšpekcie a Izrael nebude mať zbrane hromadného ničenia. Bagdad aj Washington sa však od toho dištancujú. Po páde Saddámovho režimu síce v Iraku už nebudú platiť sankcie a nebudú ani zbrojné inšpekcie, o vojenských otázkach v Perzskom zálive a Izraeli však určite Washington s irackým diktátorom nebude diskutovať.
Inou iniciatíciou je plán puču, na ktorom pracuje Saudská Arábia. Podľa neho treba podporiť irackých generálov, aby zvrhli Husajna. Pre všetkých, okrem asi 100 najbližších Saddámových poradcov, by OSN mala garantovať amnestiu.
Podobné iniciatívy otvorene podporujú susedia Iraku vrátane Turecka, ktoré bude tento týždeň hostiť summit arabských štátov. Jeho hlavnou témou bude, ako zabrániť vojenskej akcii. „Náš koncept je, že ak OSN prijme rozhodnutie ísť do vojny, dáme šancu diplomacii,“ povedal saudský korunný princ Abdulláh pre americký týždenník Time.
Na niečom podobnom už mesiace v tichosti pracujú aj Spojené štáty, ktoré nad Irakom zhadzujú letáky vyzývajúce Iračanov na dezerciu.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ