Už dávno nebolo toľko mieru

Minulému roku dominovala posadnutosť Ameriky Irakom, ktorá sa však prekvapivo zmocnila Bushovej administratívy až dlhé tri mesiace po teroristických útokoch z 11. septembra. Presne pred 12 mesiacmi, tesne po americkom obsadení Afganistanu, som napísal, ..

Minulému roku dominovala posadnutosť Ameriky Irakom, ktorá sa však prekvapivo zmocnila Bushovej administratívy až dlhé tri mesiace po teroristických útokoch z 11. septembra. Presne pred 12 mesiacmi, tesne po americkom obsadení Afganistanu, som napísal, že moslimovia na Blízkom východe čakajú na správu, ktorý ich štát napadnú Američania ako ďalší: Irak, Somálsko alebo Sudán.

Washington zjavne hľadal čerstvý cieľ, ale nikto vtedy netušil, ktorým smerom sa vydá. Nech už boli pôvodné motívy pri výbere Iraku akékoľvek, projekt je teraz už skoro nezastaviteľný a Bushova administratíva na Irak takmer naisto zaútočí. Ale keďže sa tak ešte nestalo, svet zažil toľko mieru ako už dávno nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čudné na roku 2002 je, že na medzinárodné správy mali prakticky monopol neudalosti. Uprostred mediálneho humbugu o nastávajúcich udalostiach ostal skoro bez povšimnutia dramatický pokrok v oblastiach, kde dlho zúrili krvavé vojny.

Ako prvá sa skončila 27 rokov trvajúca občianska vojna v Angole: prišlo to náhle – po tom, ako zabili vodcu rebelov Jonasa Savimbiho.

Potom došlo k prelomu v mierových rokovaniach v najstaršej vojne Afriky medzi moslimami na severe ajužanskými, prevažne kresťanskými Afričanmi v Sudáne. Paľbu ešte stále celkom nezastavili, ale zdá sa, že vojna, čo za vyše 33 rokov zabila dva milióny ľudí, nakoniec utícha.

Vzápätí ukončila mierová dohoda v Demokratickej republike Kongo (bývalom Zaire) takzvanú prvú svetovú vojnu Afriky. Väčšina šiestich zahraničných armád sa už vrátila domov a boje, v ktorých za posledné štyri roky padlo vyše dvoch miliónov ľudí, sa zmenili na sporadické prestrelky banditov.

SkryťVypnúť reklamu

Potom sa zázraky presunuli na východ, k dvom najdlhším vojnám v Ázii. Tigri oslobodenia tamilského ílamu sa vzdali požiadavky samostatného štátu pre tamilskú menšinu na Srí Lanke, čím sa otvorili možnosti rokovania o skončení vojny, ktorá ničila ostrov 19 rokov.

Indonézia dala provinčným vládam v Acehu 70-percentný podiel z príjmov z ropy a plynu a razom sa skončilo štvrťstoročie vojny so separatistami.

K mieru sa priblížili aj Tutsiovia a Hutuovia v Burundi.

Naopak, zlá správa prišla z Pobrežia Slonoviny a Nepálu: v kedysi stabilnom africkom štáte sa strhla nová občianska vojna a pod Himalájami sa o nepokoje starajú maoisti.

Ak však budeme počítať, zdá sa, akoby vojen ubúdalo: oproti pätnástim vojnám spred piatich rokov zažíva Afrika momentálne len tri či štyri a Ázia len tri (v Nepále, Kašmíre a na južných Filipínach). Dokonca aj s jednou občianskou vojnou arabského sveta (Alžírsko) a jednou v Latinskej Amerike (Kolumbia) je svet teraz najmierovejší od septembra 1939.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko sa veľmi rýchlo môže zmeniť. Vytrvalý pochod Američanov smerom k vojne v Iraku vydesil väčšinu vlád na Blízkom východe. Všetky arabské režimy sú presvedčené, že nemôžu zvládnuť potenciálne obrovské spoločenské a politické otrasy, ktoré prídu po americkej invázii do Iraku. Jediný, kto sa v regióne na akciu teší, je izraelský premiér Ariel Šaron.

Spojené štáty ostávajú naďalej najväčšou hádankou planéty. Američanov tak traumatizuje jediný teroristický útok na ich vlastnej pôde, že svoju vlasť odovzdali do rúk administratívy s radikálnou pravicovou agendou zameranou na vnútroštátne zmeny a zahraničnú expanziu.

Otázka znie, či Američania dokážu znovu nadobudnúť rovnováhu bez toho, že by museli prejsť bolestivými a drahými, no zároveň jednoznačne poučnými skúsenosťami na Blízkom východe. Momentálne sa zdá, že odpoveď znie nie, takže veľká časť problémov zvyšku sveta je zatiaľ pozastavená.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Londýn(Autor je historikom a publicistom)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu