Hans Blix: Nemáme presvedčivé dôkazy

NEW YORK, BAGDAD, WASHINGTON – Zbrojní inšpektori OSN nenašli pri svojich doterajších kontrolách v Iraku presvedčivé dôkazy o existencii zbraní hromadného ničenia. Toto je záver šéfa inšpekčného tímu Hansa Blixa, o ktorom včera informoval novinárov a ...


Americká armáda nakladá vojenské vozidlá na vagóny v nemeckom Vilsecku. Vojenskú techniku do oblasti okolo Iraku začali včera Američania sťahovať aj z amerických základní v Nemecku. FOTO - ČTK/AP


NEW YORK, BAGDAD, WASHINGTON – Zbrojní inšpektori OSN nenašli pri svojich doterajších kontrolách v Iraku presvedčivé dôkazy o existencii zbraní hromadného ničenia. Toto je záver šéfa inšpekčného tímu Hansa Blixa, o ktorom včera informoval novinárov a potom členov Bezpečnostnej rady OSN. Inšpektori svoje závery zhrnú do správy, ktorú predložia BR OSN do 27. januára – kľúčového dátumu, po ktorom sa dá očakávať aj rozhodujúce americké stanovisko o ďalšom postupe voči Iraku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do oblasti aj včera pokračovali masívne presuny vojenskej techniky. Už aj Londýn však dal najavo, že doterajšie odhalenia inšpektorov nepovažuje za dostatočný dôvod na vojenskú akciu. Podľa správ z vysokých politických zdrojov Británia tlačí na svojho spojenca USA, aby s prípadnou vojnou počkal najmenej do jesene.

„Pôsobíme v Iraku zhruba dva mesiace a naše kontroly zahŕňajú stále širšie oblasti. Pritom sme zatiaľ nenašli žiadne nezvratné dôkazy,“ tvrdí Blix.

Blix spolu so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammadom Baradajom informoval BR OSN o doterajších výsledkoch kontrol a o tom, ako hodnotia 12-tisíc stranovú irackú správu odovzdanú v novembri. Blix včera znovu zopakoval, že ju považuje za „nekompletnú“ a že ponecháva mnoho otázok nezodpovedaných. Inšpektori nepriniesli dôkazy o zbraniach, ale nevedia s istotou vylúčiť, či Irak môže mať tajný jadrový program. Novinárom to povedal Baradaj, ktorého v nasledujúcich dňoch čakajú rokovania vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

Blix odmietol upresniť, či inšpektori OSN využívajú nové informácie od spravodajských služieb USA, ktoré im vraj Washington v uplynulých dňoch odovzdal. „Dostávame informácie z niekoľkých spravodajských zdrojov, ktoré sú pre nás veľmi prospešné, ale nebudem zachádzať do podrobností,“ povedal Blix.

Americký minister zahraničia Colin Powell včera potvrdil, že USA začali poskytovať inšpektorom OSN doteraz zadržiavané informácie. „V posledných dňoch obdržali inšpektori v Iraku významné informácie, ktoré im umožnia správať sa pri vyhľadávaní zakázaných zbraní hromadného ničenia agresívnejšie a presnejšie,“ povedal Powell pre The Washington Post. „Spôsob, akým tieto informácie získavame, je natoľko tajný, že v prípade ich zlého využitia by sme prišli o zdroj,“ vysvetlil šéf americkej diplomacie. USA nikdy netajili, že časť informácií si zo strategických dôvodov nechávajú pre seba.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Francúzska by však inšpektori OSN, ak majú svoju prácu urobiť dôkladne, mali mať k dispozícii všetky spravodajské informácie. Minister zahraničia Dominique de Villepin oznámil, že jeho vláda predloží návrh rezolúcie, ktorá zaväzuje všetky štáty odovzdať tajné informácie o irackých zbraniach.

Tradiční kritici vojenskej akcie – Francúzsko a Nemecko – včera opäť hovorili o tom, že použitie sily by bolo zlyhaním a zlým riešením.

Už aj Británia, ktorá po boku USA presúva vojakov do Perzského zálivu, stráca odhodlanie a podľa kuloárnych informácií tlačí na USA, aby vojenskú akciu ešte odložili. Denník The Daily Telegraph citoval britských ministrov a ďalších vysokých predstaviteľov, podľa ktorých doteraz neexistuje argument na vojenskú akciu. „Premiér Tony Blair jasne povedal, že pokiaľ nebude zaznamenaný žiadny vážny priestupok (Iraku), treba dať inšpektorom čas na ďalšie hľadanie,“ citoval denník nemenovaného predstaviteľa britskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, reuters, kl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 455
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 097
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 661
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 030
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 088
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 735
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu