
Rakety as- Samúd 2, ktoré Irak sľúbil zlikvidovať. FOTO-REUTERS
pre americkú televíziu CBS povedal, že Irak rakety nezničí. Iracké rozhodnutie prišlo niekoľko hodín predtým ako šéf zbrojných inšpektorov Hans Blix v písomnej správe pre Bezpečnostnú radu OSN konštatoval, že zaznamenal len obmedzené výsledky spolupráce s Irakom.
Saddámove hry
Podobné manévre už Bagdad v komunikácii so svetom použil niekoľkokrát - do poslednej chvíle nebolo jasné, či vôbec predloží správu o svojich zbrojných kapacitách, potom robil obštrukcie inšpektorom, ktorí chceli vypočúvať irackých vedcov, dlho otáľal s povolením preletov špionážnym lietadlám. Princíp tejto hry je jednoduchý a zatiaľ účinný, Irak urobí minimálne ústretový krok v poslednom momente. Pre jedných je to dôkaz, že zbrojné inšpekcie by mali pokračovať, lebo prinášajú ovocie, pre iných dôkaz toho, že Saddám je klamár a len hrá svoje zdržovacie hry.
Rakety as- Samúd 2 majú dlhší dolet ako povoľuje OSN, a preto šéfinšpektor Hans Blix nariadil minulý týždeň ich likvidáciu. Spôsob, akým Irak naloží s touto požiadavkou, mal byť ďalším testom Saddámovej ochoty spolupracovať na odzbrojení Iraku. Mnohé zdroje otvorene uvádzali, že ak by Irak zničenie rakiet odmietol, považovalo by sa to za ďalšie porušenie rezolúcie 1441 a silný dôvod na začiatok vojenskej operácie.
Súhlas Bagdadu s Blixovým nariadením nebol hladký. List, v ktorom irackí predstavitelia oznámili svoj súhlas, obsahoval aj ostré výhrady Bagdadu. Podľa Iraku totiž rakety nespadajú do kategórie zakázaných zbraní. Každopádne s likvidáciou rakiet a ich komponentov sa začne pravdepodobne až po technických konzultáciách s inšpektormi. Tie by sa mali začať dnes.
Čo na to svet
Iracký ústupok Blixovej požiadavke na Američanov a Britov dojem neurobil. Britský premiér Tony Blair na stretnutí so svojím španielskym kolegom Josem Mariom Aznarom povedal, že „nie je čas na hry“ a že Saddám dobre vie, čo má robiť, teda vysvetliť, kde sa stratili tisícky ton chemických a biologických zbraní. Americký minister obrany Donald Rumsfeld vyhlásil, že aj keby Irak zakázané rakety zničil, nebolo by to znamenie, že spolupracuje s OSN. Podľa amerického šéfa diplomacie Colina Powella rakety už mali byť dávno zničené.
Nemecký minister zahraničných vecí Joschka Fischer a jeho francúzsky kolega Dominique de Villepin naopak rozhodnutie Bagdadu považujú za dobrý signál toho, že inšpekcie fungujú. Nemali by sa teda skončiť. Takýto postoj je podľa pozorovateľov potvrdením toho, že Paríž a Berlín zotrvávajú na svojom názore a nebudú súhlasiť s druhou rezolúciou o odzbrojení Iraku.
Bude druhá rezolúcia?
Včera sa k Nemecku a Francúzsku opäť pripojilo Rusko. Jeho šéf diplomacie Igor Ivanov povedal, že Rusko použije právo veta, ak „to bude nutné na udržanie mieru“. Podobne sa vyjadrilo aj Francúzsko.
Britský premiér Tony Blair však tvrdí, že rezolúcia má dostatočnú podporu. Situácia v Bezpečnostnej rade má znaky chaosu a nestáli členovia sa sťažujú, že mocnosti nie sú schopné sformulovať spoločné stanovisko. Nateraz je jasné, že rezolúciu, ktorá predpokladá vojenské riešenie irackej krízy, podporujú Briti, Američania, Španieli a z nestálych členov rady Bulhari. Denník New York Times však napísal, že africké štáty (Angola, Guinea, Kamerun) rezolúciu podporia.
Americký prezident George Bush pre denník USA Today povedal, že na výsledku debaty v Bezpečnostnej rade OSN až tak nezáleží. Predloženie druhej rezolúcie bol len záväzok spojencom, najdôležitejšie je, aby bol Husajn odzbrojený. (mik, čtk)