
FOTO -TASR
oľvek nových stimulov do rozvoja ekonomiky.
Vo svojom vystúpení, ktoré mnoho ekonómov označilo za podporu Bushovho plánu 695-miliardového balíka daňových opatrení, zdôraznil najmä potrebu rýchleho návratu k rozpočtovej disciplíne. Greenspan zopakoval svoj dlhotrvajúci pozitívny postoj k myšlienke eliminovania dvojnásobných daní z výnosov z cenných papierov a obligácií, ak v konečnom dôsledku neovplyvnia celkové dane z príjmov.
Vo všeobecných otázkach o stave americkej ekonomiky a otázkach rozpočtu a kontroly štátneho deficitu pôsobil dosť neisto. Zdôraznil, že neurčitá situácia vyplývajúca z irackých udalostí nemusí trvať dlho, ale ekonomika sa môže veľmi rýchlo nakaziť a začať expandovať bez potreby akýchkoľvek vonkajších stimulov.
„Pokiaľ si nebudeme istí, že dochádza k výraznému zhoršovaniu ekonomiky a podľa môjho názoru sa tak nestane, potom sú akékoľvek stimuly predčasné,“ vyhlásil. Ďalšie otázky o neistote budú podľa jeho vyjadrení zodpovedané v dohľadnej budúcnosti. Najväčší americkí obchodníci s cennými papiermi pokladajú jeho výpoveď za začiatok uvedenia nových stimulov hlavne do oblastí fiškálnej a monetárnej politiky. Veľa burzových dílerov na Wall Street očakáva v najbližších mesiacoch, že Fed bude držať stabilné úrokové sadzby.
Niektoré Greenspanove vyjadrenia na podporu Bushovej administratívy a uplatnenia balíčkov daňových opatrení vyvolali nevôľu hlavne v opozícii. Podľa predstaviteľa americkej opozície Toma Daschla už v roku 2001 sa Bushova administratíva snažila stimulovať ekonomiku znížením daňového zaťaženia, žiaľ, neúspešne. Buschov tím sa týmto spôsobom snaží naštartovať ekonomickú expanziu a vytvoriť nové pracovné miesta. Demokrati si však myslia, že tento plán by vyvolal rekordný deficit štátneho rozpočtu. (tasr)