
KRESBA - CONSTANTIN GAVRILA
Bukurešť ponúkla Amerike pomoc pre vojnu v Iraku, ale nevie sa zbaviť podozrení z korupcieRumunsko sa snaží presvedčiť Ameriku, že bude v NATO dobrým spojencom. Vie, že pozvánka ešte neznamená isté členstvo, a preto prijalo sériu opatrení, ktoré by mu mali zabezpečiť lepší obraz najmä v Spojených štátoch. Postavilo sa na stranu Washingtonu v kríze okolo Iraku, ale podozrení z korupcie sa nevie zbaviť.
Parlament v Bukurešti včera rozhodol, že americké lietadlá budú môcť v prípade vojny proti Iraku používať rumunský vzdušný priestor a základne. Okrem toho chce Rumunsko do Iraku vyslať jednotku. Podľa potreby by šlo o vojakov chemickej dekontaminačnej jednotky, pyrotechnikov, zdravotníkov alebo vojenských policajtov.
Rumunsko malo navyše s arabskými krajinami a konkrétne s Irakom dlho veľmi úzke vzťahy, a preto môže Američanom poskytnúť cenné informácie, napríklad o irackých energetických a komunikačných sieťach, ktoré samo v minulosti pomáhalo budovať.
Bojový prápor vyslalo už predtým do Afganistanu.
Podľa nedávneho európskeho prieskumu agentúry Gallup je Rumunsko spolu s Veľkou Britániou jedinou európskou krajinou, kde má vojenská operácia v Iraku podporu až 49 percent obyvateľov.
Rumunskí politici vedia, že samotné pozvanie zo summitu v Prahe nestačí. Ich členstvo musí schváliť napríklad aj americký Senát. A práve z USA Rumunsko najviac kritizujú za nereformovanú armádu a tajné služby, ktoré podľa mnohých dodnes ovládajú ľudia z niekdajšej komunistickej tajnej polície Securitate.
Najviac však Bukurešti vyčítajú korupciu, ktorá ovláda celú spoločnosť. Na tohtoročnom rebríčku korupcie Transparency International je Rumunsko ako najhoršia z európskych krajín na 77. mieste. Je v spoločnosti Pakistanu či Zambie.
V úsilí očistiť sa vláda prijala v poslednom čase niekoľko protikorupčných opatrení, ale ich účinnosť je sporná. Do korupcie sú zapletené aj vládne špičky a nič nenasvedčuje, že by sa chceli vzdať peňazí, ktoré z nej plynú.
Podľa denníka Academia Catavencu by napríklad čerstvo ustanovená Protikorupčná prokuratúra mohla okamžite zatknúť ministerku spravodlivosti Rodicu Stanoiuovú, ktorá predala svoj domček štátnej spoločnosti Petrom za stotisíc dolárov, čo je desaťnásobok trhovej ceny.
Tento týždeň sa napríklad riaditeľkou štátnej leteckej spoločnosti Tarom stala švagriná premiéra Adriana Nastaseho.
„Kto je podnikateľom, nech podniká, ale kto je politikom, mal by sa zaoberať iba politikou,“ žiadal nedávno prezident Ion Iliescu vlastnú Sociálnodemokratickú stranu, aby sa jej politici vzdali miest vo vedení rôznych podnikov.
„V Rumunsku je korupcia problémom päťdesiat rokov, ale musíme vedieť, že s týmto javom skoncujete aspoň na vládnej úrovni,“ povedal vlani v Bukurešti predseda amerického Výboru pre NATO Bruce Jackson.
PETER MORVAY