V mnohých krajinách sa už dlho diskutuje o tom, aký postoj zaujmú v prípade, že dôjde k ozbrojenému konfliktu s Irakom. Na Slovensku sa o tejto téme začalo hovoriť, až keď nás o účasť v protihusajnovskej koalícii požiadali Spojené štáty. Podľa prvých reakcií sa zdá, že diskusia bude slovenskou verziou tej, aká prebieha vo svete.
Postoj k Iraku zjavne rozdeľuje aj tých, ktorí sa doteraz zhodovali. Rozdeľuje Spojené štáty a Európu, rozdeľuje Európu, rozdeľuje strany, politikov i verejnú mienku. Známy britský analytik Timothy Garton Ash hovorí, že toto rozdelenie je veľmi nebezpečné, lebo ohrozuje budúcnosť Západu. Keby došlo k roztržke medzi Spojenými štátmi a Veľkou Britániou na jednej strane, a Francúzskom a Nemeckom na strane druhej, tak to spôsobí krízu v Európe a paralýzu v NATO. Ak sa chce Západ tejto kríze a paralýze vyhnúť, musí svoje kritické rozdelenie prekonať. Čo je aj v štátnom záujme Slovenska, lebo aj my sme už súčasťou Západu.
Spojené štáty a Veľká Británia si požiadavku, že Irak nesmie vlastniť zbrane hromadného ničenia, nevymysleli. Už od roku 1991 totiž platí rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá Iraku ako agresorovi uložila bezpodmienečné nukleárne a chemické odzbrojenie. Keby inšpektori OSN alebo ktokoľvek iný predložil nespochybniteľný dôkaz, že Saddám Husajn také zbrane vlastní, Bezpečnostná rada OSN z toho musí urobiť nevyhnutný záver. Minister Colin Powell už ohlásil: USA majú dôkazy na to, že „Irak stále prechováva zakázané zbrane“, a čoskoro ich zverejnia.
Nemecko a Francúzsko, podobne ako mnohí ďalší, majú pravdu v tom, že na presadenie požiadaviek OSN v Iraku treba najskôr použiť všetky dostupné mierové prostriedky. A že na prípadné použitie sily by mala dať súhlas Bezpečnostná rada OSN. Otázka znie, čo ak ho rada nedá ani v prípade, keď sa dokáže, že Saddám Husajn vlastní zbrane hromadného ničenia? Francúzsko a Nemecko, podobne ako politici, činitelia a občania štátov Západu, by v takom prípade mali vziať do úvahy, že Irak porušil rezolúcie OSN a že vojenský zásah proti nemu je opodstatnený.
Jednotu Západu ohrozujú dve hrozby. Útok bez dôkazu, že Husajn vlastní zakázané zbrane. A nečinnosť po zistení, že ich naozaj má.