Bez najmenšieho zaváhania verejne tvrdí o potenciálnom zatiahnutí Slovenska do vzdialených konfliktov po vstupe do NATO. Pod vplyvom podobných vyhlásení občania na Slovensku spájajú vstup do NATO s konfliktom v Iraku.
Prípadnú vojnu proti Iraku však nebude viesť NATO, ktorého plnoprávnym členom sa Slovensko má čoskoro stať. Článok päť Washingtonskej zmluvy zaväzuje poskytnúť pomoc len v prípade, keď je ktorýkoľvek členský štát napadnutý. Ani napadnutie členskej krajiny neznamená automaticky umieranie slovenských vojakov za hranicami svojej vlasti.
Článok päť zaväzuje zmluvný štát poskytnúť v prípade napadnutia pomoc v takej miere, akú bude sám považovať za nevyhnutnú. Znenie zmluvy zabezpečuje slovenskej vláde v prípade silného odporu verejnej mienky a nezáujmu vojakov (vzhľadom na platové podmienky sa nezáujem medzi slovenskými vojakmi nepredpokladá) poskytnúť pomoc len napríklad materiálnym vybavením alebo poskytnutím vojenských základní.
Zapojenie Slovenska do konfliktu v Iraku nie je členstvom v aliancii determinované. Je to dobrovoľné rozhodnutie najvyšších politických predstaviteľov krajiny bez ohľadu na naše členstvo.
Ako alternatívu k členstvu v aliancii predkladá skupina občianskych aktivistov členstvo v Európskej únii. Táto alternatíva však doteraz prakticky neexistuje. Kolektívnu európsku obranu bez aktívnej spolupráce s USA si zrejme nedokážu predstaviť ani lídri najsilnejších štátov únie. Prítomnosť amerických jednotiek na európskom území znamená od roku 1945 viac než polstoročie mieru a pokoja. Existuje snáď lepšia alternatíva voči mieru a stabilite?
Pán Čarnogurský a s ním všetci občania Slovenska majú právo vyjadriť sa ku každej dôležitej otázke prostredníctvom plebiscitu. Bývalý šéf kresťanských demokratov sám tvrdí, že v prípade silnej argumentačnej kampane nevylučuje zmenu svojho stanoviska. Ak však presvedčí časť verejnosti a potom sa rozhodne predsa len hlasovať za vstup, môže uškodiť nielen svojej povesti, ale celej krajine.
KDH sa výrazne pričinilo o pozvánku do NATO, je preto otázne, prečo dodnes z KDH nebol nikto schopný sadnúť si s pánom Čarnogurským na pohár vína a vysvetliť mu výhody členstva.
Bez bývalého šéfa kresťanských demokratov by občianska iniciatíva za vypísanie referenda nebola pre médiá natoľko pútavá, aby sa o nej hovorilo každý deň, a Slovensko by možno malo o jednu starosť menej.
Autor: Radoslav Štefančík(Autor je politológom a vysokoškolským učiteľom)