
Hans Blix FOTO - REUTERS
ti OSN ignorovala.
Ľuďom ostávajú len zahraničné zdroje a domnienky. „Problém sú Spojené štáty. Môžu správu využiť ako zámienku na útok,“ uvažuje bagdadský učiteľ Ahmad Falah. „Je ťažké získať informáciu. Pokúsim sa večer dozvedieť niečo o Blixovej správe zo zahraničných rozhlasových staníc,“ povedal dvadsaťjedenročný študent z Bagdadu Kamil Naaím.
Strach z bezprostredne hroziacej vojny však medzi Iračanmi klesá predovšetkým pre diplomatické ťažkosti, na ktoré USA vo svete narážajú, tvrdí bývalý humanitárny pracovník OSN v Iraku Denis H. Halliday. Iračania pritom majú zásoby potravín len na jeden a liekov na tri mesiace, odhaduje Halliday.
Nie je isté ani to, či je o stave rokovaní o vojne proti Iraku plne informovaný sám šialený diktátor. Nikto zo Saddámovho okolia sa neodváži mu vysvetliť, čo by reálne znamenala vojna pre Irak, tvrdí komentátor BBC. Keď sa Saddám Husajn v roku 1991 rozhodol pre inváziu do Kuvajtu, konzultoval tento krok len s troma osobami. Zdá sa, že práve toto je súčasťou podmienok v diktatúrach - diktátor je obklopený ľuďmi, ktorí sa boja mu tlmočiť zlé správy, píše BBC. (zo,čtk)