TOKIO, WASHINGTON - Máme dôkazy, že Irak má zbrane hromadného ničenia a včas ich zverejníme, povedal včera v Tokiu námestník amerického ministra zahraničia John Bolton. „Máme veľmi presvedčivý dôkaz, že Irak udržiava rozsiahly program na výrobu zbraní hromadného ničenia,“ povedal Bolton.
O zistení zbrojných inšpektorov bude už v pondelok diskutovať Bezpečnostná rada OSN. Američania Irak kritizujú, že inšpektorom neumožnil výsluchy irackých vedcov.
Bolton v Tokiu zopakoval, že pre USA nie je otázkou, či inšpektori skutočne niečo našli, ale či Irak plní rezolúcie OSN k svojmu odzbrojeniu.
Jeho slová potvrdzuje i námestník amerického ministra obrany Paul Wolfowitz. Úlohou inšpektorov nie je podľa neho hľadať zbrane, ktoré Irak ukrýva a o ktorých klame. „To by z nich robilo detektívov, nie inšpektorov.“
Rezolúciu OSN Irak podľa Wolfowitza porušuje už tým, že tvrdí, že nemá žiadne zakázané zbrane. USA sú totiž presvedčené o opaku.
Irak sa pripravuje na chemickú vojnu, píše BBC s odvolaním sa na dokumenty Bieleho domu. Tvrdí, že Irak napríklad ukrýva biologické zbrane na výrobu antraxu, botulínu a špeciálnych rakovinotvorných látok. Podľa USA má aj zakázané balistické rakety a mnoho chemických zbraní vrátane 1,5 tony nervového plynu VX a 550 delostreleckých granátov naplnených yperitom.
Ďalším dôkazom by podľa BBC mohlo byť vystrojovanie dôležitých vojenských jednotiek ochrannými prostriedkami proti chemickým zbraniam. Podľa informácií, ktoré prepašovala na papieriku iracká opozícia, dostávajú jednotky ochranné obleky a látku atropín, ktorá má chrániť vojakov pred účinkami nervových plynov. Zápisky hovoria aj o plánoch napadnutia lodí v Perzskom zálive. Samotní vojenskí experti použitie chemických zbraní Irakom nepovažujú za isté, ale ani za nereálne.
(reuters, čtk)
Fischer odkázal Rumsfeldovi: Upokojte sa!
BERLÍN - Slovná prestrelka medzi Európou a Amerikou pokračuje. Najmä Nemci včera reagovali na slová amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, že Berlín a Paríž predstavuje starú Európu a skutoční priatelia Ameriky sú východnejšie - v novej Európe.
Nemecký prezident Johannes Rau sa pokúsil situáciu upokojiť. Rumsfeldove slová vraj nemajú zvláštny význam a netreba ich preceňovať. Upokojovať chce aj minister zahraničia Joschka Fischer, ale za jeho reakciou cítiť aj urazenosť. Rumsfeldovi odkázal: „Upokojte sa!“
Rozruch vyvolala spoločná pozícia Nemecka a Francúzska k vojne v Iraku. Obe krajiny jasne deklarovali, že jej chcú zabrániť. Washington na to reagoval protiútokom. Najtvrdšie práve Rumsfeld, ktorý slovami o starej a novej Európe naznačil, že ťažisko európskej časti NATO sa posunulo smerom na východ. (čtk, kos)