
Americký vojak v Kuvajte si perie svoje ponožky. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, PARÍŽ – Azorské ostrovy budú miestom, kde sa možno rozhodne o spôsobe vyriešenia irackej krízy. Americký prezident George Bush bude musieť zajtra precestovať 1450 kilometrov, aby sa na portugalských ostrovoch stretol s britským premiérom Tonym Blairom a jeho španielskym kolegom José Maria Aznarom.
Záchranársky summit
Na tomto „záchranárskom“ summite sa budú snažiť zrejme naposledy zachrániť svoj spôsob odzbrojenia Iraku – návrh rezolúcie, pre ktorý sa nedarí v Bezpečnostnej rade OSN nájsť dostatočnú podporu. Za sa vyjadrilo len Bulharsko, ostatní členovia buď váhajú s jednoznačným stanoviskom, alebo sú proti. Trojica politikov preberie pravdepodobne na Azorských ostrovoch všetky možné scenáre zosadenia irackého prezidenta Saddáma Husajna. Podľa diplomatických zdrojov sa má hovoriť aj o vojenskom útoku.
Diplomatická snaha Británie aj Spojených štátov je horúčkovitá, ale čoraz pravdepodobnejšie sa zdá, že diplomatický proces je už vzhľadom na situáciu v Bezpečnostnej rade mŕtvy.
Vo Washingtone neveria
Vo Washingtone americkí predstavitelia uviedli, že George Bush by mohol už zanechať snahu o presadenie rezolúcie a ísť do vojny bez „požehnania“ OSN. Niekoľko vysokých predstaviteľov administratívy uviedlo, že čím ďalej, tým viac prezidentových poradcov je presvedčených, že rezolúcia neprejde.
Najaktívnejším diplomatom je v týchto dňoch Blair, ktorý veľmi stojí o novú rezolúciou OSN, ktorá by legalizovala použitie sily proti Iraku. Proti britskej účasti na vojne v Iraku bez súhlasu OSN je britská verejnosť, aj značná časť jeho labouristických poslancov.
Telefonát Blair – Chirac
Nič sa nemení ani na rozhodnom odpore stáleho člena Bezpečnostnej rady – Francúzska. Jacques Chirac včera vyzval Tonyho Blaira, aby Francúzsko a Británia spolupracovali na odzbrojení Iraku v duchu novembrovej rezolúcie Rady bezpečnosti OSN.
Zároveň v telefonáte s Blairom potvrdil, že Francúzsko odmieta prijať ultimátum Iraku, ktoré by automaticky umožnilo prikročiť k použitiu sily. Hovorca britského premiéra pripomenul, že novembrová rezolúcia 1441 už obsahuje hrozbu použitia sily, pokiaľ sa Irak neodzbrojí. Chirac je ochotný diskutovať o možnosti zastavenia inšpekcií skôr, než v lehote 120 dní, ktorú až dosiaľ Paríž presadzoval.
Chirac telefonoval Blairovi deň po tom, čo medzi Parížom a Londýnom vypukla zatiaľ najväčšia slovná prestrelka o irackej kríze. Priebeh debaty bol podľa londýnskeho hovorcu „úprimný, ale rezervovaný.“ Francúzsko si od Londýna vyslúžilo veľkú kritiku za to, že ako prvé odmietlo britský návrh šiestich podmienok, ktoré má Irak splniť, pokiaľ chce odvrátiť vojenský úder. (reuters, čtk)
V piesočných dunách bola skúška na inváziu
KUVAJT – Tisícky príslušníkov pechoty USA so stovkami tankov, buldozérov, vrtuľníkov a ďalšej techniky včera v severnom Kuvajte ukončili cvičenie, ktoré bolo vnímané ako generálna skúška na možnú inváziu do Iraku. Jednotky od štvrtka večera simulovali prienik do Iraku cez piesočné duny a ostatné drôty. Išlo o najväčšie cvičenie zamerané na prerazenie nepriateľských línií od rozmiestnenia jednotiek USA v Kuvajte v posledných mesiacoch.
Veliteľ 3. pešej divízie Scott Ritter vyjadril presvedčenie, že iracké sily by teraz prejavili omnoho menší odpor než za vojny v Perzskom zálive v roku 1991, ktorej sa zúčastnil. V narážke na možné použitie zbraní hromadného ničenia Bagdadom uistil, že sa Američania pripravujú aj na tie najhoršie scenáre. (čtk)