– Premiér Mikuláš Dzurinda odmietol súkromné stretnutie s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom.
– V Dunajskej Strede zavraždili Tomáša Vidu, ktorého meno sa spájalo s podsvetím na Žitnom ostrove, a ktorý podľa niektorých vyšetrovacích verzií stál za vraždou gangu pápayovcov.
– Predstavitelia Slovenskej demokratickej koalície (SDK), blízki jej predsedovi M. Dzurindovi, sa dohodli na vytvorení nového politického subjektu – Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ).
– NR SR potvrdila uznesenia o vydaní súhlasu na trestné stíhanie bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu a exministra vnútra Gustáva Krajčiho.
– KDH zablokovalo na zasadnutí Európskej demokratickej únie vstup SMK a HZDS do tejto organizácie.
– V Rožňave sa narodili siamské dvojčatá.
– Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Černáka vinným z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov trestného činu vydierania. Odsúdil ho na 15 rokov nepodmienečne.
FEBRUÁR
– Návrh referendovej otázky na vypísanie predčasných volieb prevzal R. Schuster od predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.
– Poslanci NR SR schválili Zmluvu medzi ČR a SR o spoločnom postupe pri delení majetku bývalej federácie.
– NR SR zrušila uznesenie, ktorým v minulom volebnom období zbavila Františka Gauliedera poslaneckého mandátu.
– Lavína zrovnala so zemou Chatu pod Rysmi vo Vysokých Tatrách.
– Zakladajúceho člena SNS Mariána Andela vylúčila Ústredná rada SNS zo svojich radov.
– F. Gaulieder dostal po uzavretí zmieru s vládou jednu korunu ako nemajetkovú ujmu za protiprávne zbavenie mandátu a tiež hmotnú náhradu vyplývajúcu zo zákona.
– Mestské zastupiteľstvo v Žiline schválilo umiestnenie portrétu prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa na Katolícky dom.
– HZDS začalo petičnú akciu za predčasné voľby.
– Krajský súd v Mníchove zastavil trestné stíhanie Michala Kováča ml. v kauze Technopol.
– M. Dzurinda predstavil Národný program boja proti korupcii.
MAREC
– V Bratislave sa začala konferencia európskych rabínov. Podujatie, na ktorom diskutovalo približne 150 európskych židovských duchovných, sa malo pôvodne uskutočniť vo Viedni.
– Republikové predstavenstvo SDĽ vyjadrilo podporu generálnemu riaditeľovi Slovenských elektrární (SE) Štefanovi Košovanovi.
– Spolupredseda SPV EÚ-SR Hans-Peter Martin povedal, že pripravované referendum o predčasných voľbách vyvoláva znepokojenie, pretože vzbudzuje obavy z návratu V. Mečiara k moci.
– Šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor verejne vyzval V. Mečiara, aby prišiel vypovedať.
– Predsedníctvo SDK odmietlo všetky požiadavky ľavicových demokratov na prehodnotenie koaličnej dohody.
– Úspešné oddelenie rožňavských siamských dvojčiat v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave uskutočnil tím lekárov vedených prednostom chirurgickej kliniky DFN Jaroslavom Simanom.
APRÍL
– Predseda SDĽ J. Migaš navrhol odvolanie P. Kanisa z funkcie predsedu ministerského klubu SDĽ.
– R. Schuster prijal predstaviteľov Komunistickej strany Slovenska (KSS) a vyhlásil, že nevidí dôvod, prečo by táto strana nemala v našej demokratickej spoločnosti existovať.
– J. Čarnogurský odvolal Roberta Fica z funkcie agenta pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.
– Podporu NR SR si udržal premiér M. Dzurinda a tým aj celý jeho kabinet. Jeho odvolanie navrhli opoziční poslanci, za odvolanie premiéra však hlasoval aj predseda NR SR a SDĽ J. Migaš a ďalší štyria poslanci SDĽ.
MÁJ
– Mimoriadny republikový snem Demokratickej únie vo Zvolene schválil postupné splynutie DU s SDKÚ.
– Poslanci NR SR schválili zákon o slobodnom prístupe k informáciám.
– Premiéri SR a ČR M. Dzurinda a M. Zeman v Prahe podpísali protokol o definitívnom ukončení delenia federálneho majetku a dohodli sa na zachovaní colnej únie až do vstupu jednej z krajín do európskeho spoločenstva.
– M. Dzurinda požiadal listom prezidenta USA Billa Clintona, aby podporil vstup SR do OECD.
– E. Kukan sa rozhodol vymenovať Michala Kováča ml. na diplomatický post do Indie.
– Vrchný riaditeľ európskej politiky a NATO pri Ministerstve obrany USA genmjr. Joseph Garrett odovzdal zástupcom ozbrojených síl SR ďalšiu časť hodnotiacej štúdie o stave Armády SR, vypracovanú americkými expertmi.
JÚN
– Predseda KDH Ján Čarnogurský oznámil, že sa na sneme KDH v októbri 2000 už nebude znovu uchádzať o funkciu predsedu hnutia.
– R. Schuster odovzdal poverovacie listiny novej slovenskej veľvyslankyni v Poľsku Magde Vášáryovej.
– Generálna prokuratúra SR nezistila v postupe polície pri predvádzaní expremiéra a predsedu HZDS Vladimíra Mečiara na výsluch žiadny nesúlad so zákonom.
– R. Schustera s vysokými horúčkami hospitalizovali v nemocnici ministerstva vnútra. Osobný lekár prezidenta František Samsely konštatoval, že ide o febrilný stav s rozvratom vnútorného prostredia.
– R. Schusterovi po náhlom zhoršení zdravotného stavu v noci z 18. na 19. júna operovali perforované hrubé črevo.
– Minister vnútra Ladislav Pittner sa podrobil operácii žlčníka.
– Na oficiálnu návštevu SR pricestoval predseda Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov ČĽR Li Pcheng s manželkou.
– Konzílium ošetrujúcich lekárov súhlasilo s prezidentovou rodinou, ktorá sa rozhodla využiť ponuku prezidenta Rakúskej republiky Thomasa Klestila, aby bol R. Schuster liečený v Innsbrucku.
JÚL
– Vláda rozhodla o prevzatí časti prezidentských právomocí. Premiér M. Dzurinda uviedol, že príčinou tohto kroku vlády je skutočnosť, že R. Schuster pre závažné dôvody nemôže vykonávať svoju funkciu. Časť právomocí prešla na predsedu parlamentu.
– Minister zdravotníctva Tibor Šagát sa rozhodol odstúpiť z funkcie.
– Polícia vyhlásila pátranie po trestne stíhanom I. Lexovi.
– R. Schuster po trinástich dňoch umelého spánku zareagoval na hlasnú výzvu lekárov z innsbruckej kliniky a otvoril oči.
– J. Migaš bol na 6. zjazde SDĽ v Košiciach opätovne zvolený za predsedu strany.
– Roman Kováč bol vymenovaný do funkcie ministra zdravotníctva.
– Vláda súhlasila s poslaneckým návrhom ústavy, členovia vlády za SMK ju však nepodporili.
– M. Dzurinda a Ľ. Harach podpísali dohodu o zlúčení SDKÚ a DU.
AUGUST
– J. Migašovi doručili žiadosť dozorujúceho prokurátora o vydanie súhlasu parlamentu so vzatím I. Lexu do väzby.
– R. Schuster v sanatóriu v rakúskom Iglse podpisom potvrdil prevzatie petičnej listiny za vypísanie referenda o konaní predčasných parlamentných volieb.
– R. Schuster pre Český rozhlas vyjadril presvedčenie, že referendum bude neplatné z dôvodu nízkej účasti občanov na hlasovaní. Schuster doslova varoval pred možným návratom expremiéra a súčasného lídra HZDS Vladimíra Mečiara do najvyššej politiky.
– M. Dzurinda vypovedal pred vyšetrovateľom o okolnostiach vyplácania odmien členom svojej vlády. Vyhlásil, že cíti politickú zodpovednosť.
– Vláda schválila návrh ministra spravodlivosti J. Čarnogurského na odvolanie predsedu NS SR Š. Harabina.
– Predseda SMK Béla Bugár vyhlásil, že strana bude presadzovať vytvorenie Komárňanskej župy s prevahou obyvateľov maďarskej národnosti aj za cenu prípadného odchodu z vlády.
– NR SR vydala súhlas na vzatie I. Lexu do väzby, ktorý sa dlhodobým pobytom v zahraničí vyhýba trestu.
SEPTEMBER
– J. Migaš odcestoval na návštevu Austrálie a Nového Zélandu. Počas medzipristátia sa stretol s indonézskou viceprezidentkou Megawari Sukarnopurtiovou.
– NR SR vyslovila súhlas s vydaním poslanca SNS V. Morica na trestné stíhanie za rasistické výroky o Rómoch.
OKTÓBER
– Alexandrovi Rezešovi, ktorý sa vrátil po dlhšom pobyte v zahraničí na Slovensko, polícia odobrala pas.
– Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike (ÚZ ŽNO) zastúpený berlínskou advokátskou kanceláriou Dr. Arzinger & Partner podal žalobu na Spolkovú republiku Nemecko (SRN), ktorej cieľom je, aby Nemecko priznalo oprávnené nároky slovenských židov na kompenzáciu zhabaného majetku počas 2. svetovej vojny.
– Na návštevu SR pricestoval duchovný vodca Tibetu 14. dalajláma. Niektorí politici vládnej koalície sa s dalajlámom stretli len neoficiálne.
– Delegáti 11. snemu KDH v Trenčíne zvolili Pavla Hrušovského za nového predsedu hnutia.
– Bývalá poradkyňa expremiéra Mečiara Blažena Martinková sa pokúsila vo Viedni zavraždiť svojho deväťročného syna.
NOVEMBER
– Následník britského trónu waleský princ Charles začal dvojdňovú návštevu Slovenska na strednom Slovensku.
– Ústavný súd odmietol návrh 30 poslancov NR SR, ktorým žiadali výklad článku ústavy o ústavnosti referendovej otázky o predčasných voľbách
– Členovia Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť sa zaoberali otázkou vyplatenia provízie americkej spoločnosti United Business Services Corporation (UBS), ktorá získala pohľadávku od firmy Katrim Stella za deblokáciu ruského dlhu vo forme stíhačiek MiG-29.
– Nízka a z hľadiska platnosti nedostatočná účasť charakterizovala referendum o predčasných voľbách. Zúčastnilo sa na ňom iba 20,03 percenta oprávnených voličov.
– Senát Vyššieho vojenského súdu (VVS) v Trenčíne rozhodol o definitívnom zastavení trestného stíhania bývalého prvého námestníka federálneho ministra vnútra Alojza Lorenca na Slovensku.
– V Bratislave sa zišiel ustanovujúci kongres Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ).
– Základnú zmluvu medzi SR a Svätou stolicou podpísali vo Vatikáne premiér M. Dzurinda a štátny sekretár kardinál Angelo Sodano.
– Predsedovia koaličných strán a líder KDH Pavol Hrušovský podpísali dodatok ku koaličnej zmluve, ktorým KDH pristúpilo ako piaty koaličný subjekt k pôvodnej koaličnej dohode z októbra 1998, ktorú podpísali SOP, SDĽ, SMK a SDK.
– Minister vnútra L. Pittner uviedol, že ak sa na súde preukáže, že nezákonné aktivity SIS boli vykonané s vedomím HZDS, bude v zmysle zákona iniciovať zrušenie a zákaz činnosti HZDS.
DECEMBER
– Klub SDK opustil piati poslanci Demokratickej strany.
– Členovia Predsedníctva DS Ivan Mikloš a Viktor Nižňanský vystúpili z radov strany. I. Mikloš sa tak rozhodol pre nesúhlas s odchodom poslancov za túto stranu z parlamentného klubu SDK. Nevylúčil odchod do inej strany vrátane SDKÚ. V. Nižňanský nemieni vstupovať do žiadnej politickej strany.
– NR SR už tretí raz neodvolala ministra vnútra L. Pittnera.
– R. Schuster pri príležitosti končiaceho sa jubilejného roka 2000 udelil amnestiu.
– Tragická dopravná nehoda, ktorá si vyžiadala dva ľudské životy a niekoľko zranených, sa stala podvečer v Starých Horách neďaleko Banskej Bystrice. Nehodu zavinil šofér služobného automobilu ministra Jána Čarnogurského.
– Z auditu celkového stavu Armády SR, ktorý uskutočnila americká spoločnosť Cubic Aplications Inc. (CAI), vyplynulo, že ASR by v súčasnosti nemala nakupovať nové bojové lietadlá.
– Návrhom na podanie obžaloby ukončil vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Žiline vyšetrovanie podvodu, ktorého sa mal okrem iných dopustiť aj poslanec NR SR Imrich Sládeček.
– NR SR neschválila ústavný zákon rušiaci niektoré rozhodnutia o amnestiách z dielne KDH.
– NR SR nevyslovila nedôveru ministrovi Ladislavovi Pittnerovi. Zo 130 prítomných 43 bolo za, 60 proti, zdržalo sa 26 poslancov a jeden nehlasoval. Šéf rezortu vnútra zostáva naďalej vo funkcii a opozičným poslancom sa už po tretíkrát nepodarilo odvolať ho z funkcie.
– NR SR v tajnom hlasovaní neodvolala Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR.
(sita, sp)