
George Bush sa pripravuje na prejav o budúcnosti Blízkeho východu.
FOTO - REUTERS
Naznačil, že riešenie krízovej situácie v Izraeli leží aj v Bagdade. Teda, že odstránenie režimu Saddáma Husajna umožní vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu so životaschopným vedením.
Prejav prednášal v Amerike, ale dúfal, že ho budú počúvať hlavne v Európe a Izraeli.
Urobil tak minimálne z dvoch dôvodov: reagoval na volanie svojich európskych aj arabských spojencov, ktorí tvrdia, že Washington sa stiahol z riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Druhým dôvodom je fakt, že v stredu už bolo jasné, komu v Izraeli svoje posolstvo adresuje.
Bush po týždňoch mlčania zdôraznil význam takzvanej cestovnej mapy, teda spoločného plánu Kvarteta (USA, Rusko, OSN, Európska únia), ktorý predpokladá vytvorenie palestínskeho štátu v roku 2005.
Nahral tým svojim európskym spojencom, hlavne britskému premiérovi Tonymu Blairovi. Ten presadzuje urýchlené vyriešenie krízy a jeho pohľad je v tomto prípade skôr proeurópsky ako proamerický.
Blair sa dlhodobo vyhýba kontaktom s Arielom Šaronom a počas izraelskej predvolebnej kampane sa demonštratívne stretol s labouristickým vodcom Amramom Micnom. Londýn organizoval aj niekoľko mierových konferencií, na ktoré pozval pre izraelskú vládu neprijateľných predstaviteľov palestínskeho vedenia.
Arabským spojencom zase Bush naznačil, že vina za výbušnú situáciu na Blízkom východe neleží len na Araboch a že svoj diel zodpovednosti majú aj Židia.
Izraelu oznámil, že čas, keď zadržiaval realizáciu mierového plánu v dôsledku zostavovania novej vlády, sa skončil. Pochopil to aj Ariel Šaron a do návrhu vládneho programu presadil zmienku o svojom súhlase so vznikom palestínskeho štátu.
Dá sa očakávať, že v najbližších dňoch bude americká administratíva tlačiť na Jeruzalem, aby aspoň formálne začal s realizáciou plánu. Bush tiež otvorene povedal, že Izrael by mal zastaviť výstavbu ďalších židovských osád na palestínskych územiach.
Washington nebude na židovský štát tlačiť len diplomaticko-politicky. Včera niekoľko amerických aj izraelských zdrojov potvrdilo, že pomoc, ktorú mal Izrael v očakávaní irackej vojny dostať od Američanov, bude skresaná na štvrtinu. Do krajiny teda poputuje len miliarda amerických dolárov. Spojené štáty svoje rozhodnutie odôvodňujú vysokými výdavkami na podobnú pomoc Turecku a Jordánsku. A Biely dom dodal, že Izrael už dostal akurát dosť.
JANA MIKUŠOVÁ