Bude únia podľa Chiraca?

Je možné, že by Francúzsko pre spor o Irak zablokovalo rozšírenie Európskej únie, ako provokatívne naznačil prezident Chirac? Odpoveď je dvojaká: takmer určite nie a nejde o Irak.


Britský bulvárny The Sun „potešil“ Francúzov špeciálnym vydaním s Chiracom – červom. FOTO – BBC


Čo sa týka hrozby veta, Chiracova hovorkyňa povedala denníku International Herald Tribune, že Francúzsko určite nezablokuje kolo rozšírenia únie plánované na budúci rok. Čo teda spôsobilo ten prekvapivý výbuch francúzskeho prezidenta? Lebo na summite šéfov únie nešlo ani tak o Irak, ako o podobu budúcej zahraničnej politiky únie a vízia predložená Francúzskom neuspela, aspoň nie nateraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V pozadí debaty o Iraku sa skrývali dve kľúčové otázky. V prvej vládne v EÚ zhoda: rozhodnutia o použití vojenskej sily musia spĺňať prísne právne a diplomatické kritériá. Napriek názorovým rozdielom na Irak sa Blair, Chirac, Aznar i Schröder zhodnú v tom, že vojna v Iraku nesmie viesť k rozpadu systému medzinárodného práva a inštitúcií. V tomto smere sa Európa kolektívne nezhoduje s asertívnou politikou súčasnej vlády vo Washingtone.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Británia by bola privítala, keby prezident George Bush jasnejšie definoval dôvod na zásah v Iraku a investoval viac do budovania medzinárodnej podpory. Nejde tu o byrokratizáciu zahraničnej politiky – spomenuté kritériá sú zárukou, že sa svet vyhne neuváženým prípadom použitia sily, s ktorými má Európa tragickú skúsenosť. Nejde o a priori protiamerický postoj, ale o snahu zachovať relatívne stabilný medzinárodný systém, ktorý sa začal rysovať po páde komunizmu.

Do debaty o Iraku však vstupuje ďalší prvok, na ktorom vládne v únii rozkol: čo je dôležitejšie pre budúcnosť Európy – jednotnosť únie alebo dobré vzťahy s USA? Pre krajiny, ktoré zakladajú vlastnú bezpečnosť na prípadnej vojenskej pomoci z Washingtonu, je situácia nepríjemná. Vedie k rozkolu so spojencami v únii a v mnohých prípadoch aj ku konfliktu medzi vlastnými zahraničnopolitickými prioritami. Prijali taktiku čakania, kým kríza pominie, a oponovania snahám skompromitovať postavenie USA v Európe, a to často napriek búrlivým protestom verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničná politika Paríža tento problém nemá. Už desaťročia je založená na postavení Francúzska ako protiváhy USA. Deväťdesiate roky boli pre Francúzsko utrpením, lebo po konci studenej vojny a po konflikte v Perzskom zálive sa Washington dostal do pozície zdanlivo nedostihnuteľného suveréna. Ale sympatie sveta k Washingtonu začali klesať, hlavne po nástupe prezidenta Busha. Kríza na Blízkom východe otvorila príležitosť.

Ako poznamenal vplyvný francúzsky autor Dominic Moisi, ak by sa Parížu podarilo definovať zahraničnú a bezpečnostnú politiku únie podľa svojich priorít, tak by sa mnohonásobne zosilnil vplyv Francúzska na svet. Situácia vyzerala ružovo: pridalo sa pacifisticky naladené Nemecko a vlády blízke USA mali zdanlivo zviazané ruky nepriaznivou verejnou mienkou a vlastným filozofickým nesúhlasom s agresívnym postupom Washingtonu.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší vývoj je už dobre známy. Proti Francúzsku sa postavili Británia, Španielsko a Taliansko a k nim sa pridala prakticky celá stredná a východná Európa. Summit v Bruseli sa skončil vyhlásením, ktoré dalo za pravdu všetkým názorovým prúdom, a tým je toto vyhlásenie ako mapa budúceho kurzu EÚ voči USA a Iraku vlastne nepoužiteľné.

Zlyhal pokus o jednotný postup; v Bezpečnostnej rade OSN budú európske krajiny hlasovať na základe vlastného svedomia. Úlet francúzskej diplomacie do zahraničnej politiky únie sa tiež (dočasne) skončil, a to práve dramatickým výpadom zjavne unaveného a nahnevaného prezidenta Chiraca voči kandidátom a nepriamo aj proti Británii, Španielsku a Taliansku.

Čo to znamená pre budúcnosť spoločnej zahraničnej politiky únie? Ešte stále je možné, že ďalšie kroky USA v Iraku budú prijaté verejnosťou v Európe tak katastrofálne zle, že si tlak na spojencov Washingtonu vynúti zmenu ich zahraničnopolitického kurzu – alebo vlád. Tým by sa pozícia únie vo vzťahu k Iraku mohla teoreticky rýchle vyprofilovať na základe francúzsko-nemeckých iniciatív.

SkryťVypnúť reklamu

Ale skôr je pravdepodobné, že Európa bude musieť budovať spoločnú zahraničnú víziu trpezlivo, krok za krokom a hlavne na princípe konštruktívneho postoja k USA.

Na mnohých problémoch sa Európa a USA nezhodnú. Okrem ošemetnej otázky kritérií použitia vojenskej sily delí Washington a Brusel aj predstava o vzťahoch s Iránom a o riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Ale čo sa týka samotného významu USA pre obranu Európy, dnešné názorové rozdiely sa len prehĺbia po prijatí kandidátskych krajín.

Znamená to, že francúzsky pokus o definovanie zahraničnej politiky únie ako protipólu USA vyvolá ešte silnejší odpor a drasticky môže spomaliť úsilie skoordinovať ostatné dimenzie zahraničnej politiky Európskej únie.

Autor: TOMÁŠ VALÁŠEK(Autor je riaditeľom bruselskej pobočky amerického Strediska pre bezpečnostné informácie)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 486
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 159
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 731
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 009
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 411
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 763
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu