Európsky rozkol okolo Iraku

Zahraničnopolitickí experti sa v týchto dňoch zaoberajú otázkou, či pripravovaná vojna proti Iraku viac rozdelí NATO, alebo Európsku úniu. Zatiaľ to vyzerá jednoznačne na alianciu: traja jej európski členovia zablokovali spoločné plány na obranu Turecka,


Poslanci Európskeho parlamentu si priniesli na zasadnutie parlamentu 29. januára v Bruseli letáky s nápismi „Nie vojne pre ropu“ a „Stará Európa“.


FOTO – TASR/AP


ktoré je priamym irackým susedom. Vážne je ohrozená funkčnosť NATO ako vojenskej organizácie, poskytujúcej kolektívnu bezpečnosť.

Únia sa medzitým chystá na mimoriadny summit s cieľom zaistiť spoločný postup v otázke Iraku. Dva najväčšie štáty sa však už dávno rozhodli: americké argumenty o hrozbe zbraní hromadného ničenia ich nepresvedčili. Na pôde Bezpečnostnej rady OSN chystajú vlastnú mierovú iniciatívu. Nie všetci členovia s tým súhlasia, a tak sa v pate ocitne aj EÚ. V porovnaní s NATO to možno bude vyzerať len ako drobná roztržka, lebo únia zatiaľ nemá pevné mechanizmy spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, zatiaľ rozhoduje voľným konsenzom. O rok to však už môže byť inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Európskeho konventu Giscard d‘Estaing v návrhu prvej európskej ústavy zakotvil aj princíp väčšinového hlasovania v spoločnej zahraničnej politike. Keby platil už dnes, spor v NATO by možno oproti tomu v EÚ vyzeral ako prechádzka ružovým sadom. Tradičné európske mocnosti tu totiž vôbec nie sú ochotné vzdať sa suverenity.

Najlepším príkladov sú hlavní aktéri oboch sporov: Francúzsko a Nemecko. Ako vedúci tandem európskej integrácie si zvykli, že spoločne vytýčia smer a ostatní ich nasledujú. S týmto sebavedomím sa teraz pustili do veľkej diplomatickej hry proti USA. Cítia podporu verejnej mienky a kalkulujú s tým, že ich postup spomalí americký nástup do vojny v Iraku. Ak to vyjde, Francúzsko si zlepší svoje postavenie v svetovej politike a posilní autoritu Bezpečnostnej rady OSN, ktorú inak pri konfliktoch v Afrike často obchádza. Nemecký kancelár zase prekryje neúspechy v domácej politike. Obaja štátnici zároveň rátajú s tým, že ich postup zvýrazní európsku identitu v zahraničnej politike. Pri niektorých zámeroch však môžu dosiahnuť pravý opak.

SkryťVypnúť reklamu

Únia zažíva renacionalizáciu zahraničnej politiky, najmä vo veľkých štátoch. Perspektíva blížiaceho sa rozšírenia vyvoláva značnú nervozitu. Nielen Francúzsko a Británia, ale aj Španielsko a Taliansko vyjadrujú nespokojnosť s rozložením moci v spoločných orgánoch. V konvente tlačia na posilnenie medzivládneho princípu, lebo im v rozšírenej únii zaručí väčšie slovo. Hlavnou oporou európskych federalistov bolo Nemecko, ale koncom roka sa nečakane dohodlo s Francúzskom na kompromisnom návrhu. Vyvolali tým nevôľu iných členov.

Keď sa tento tandem pustil aj do citlivej sféry zahraničnej a bezpečnostnej politiky, prišla tvrdá reakcia. Jednostranný francúzsko-nemecký postup na pozadí irackej krízy totiž ohrozoval národné záujmy viacerých súčasných i budúcich členov únie, s ktorými svoj postup nijako nekonzultovali. Dali to najavo v známom liste ôsmich európskych lídrov na podporu USA.

SkryťVypnúť reklamu

Pre budúcnosť je dôležité, že list podpísali premiéri štyroch krajín, ktoré budú v rozšírenej EÚ čo do veľkosti nasledovať hneď po Nemecku a Francúzsku (Británia, Taliansko, Španielsko a Poľsko). Námietka, že keby bola v Madride a Ríme pri moci ľavica, Španieli a Taliani by sa k listu nepripojili, má aj druhú stránku: šéfka opozičnej CDÚ Angela Merkelová cez víkend vyhlásila, že keby bola vo vláde, signatárom listu je aj Nemecko. A nezabudla dodať, že k terajšej situácii vôbec nemuselo dôjsť, keby súčasný kancelár pokračoval v atlantickom kurze svojho predchodcu Helmuta Kohla.

To je odpoveď aj západoeurópskym politikom a novinám, ktorí v posledných dňoch kritizovali kandidátske krajiny vrátane Slovenska za ich proamerický postoj. Debaty o tom, či Chirac so Schröderom urobili múdre rozhodnutie, alebo vážnu strategickú chybu sa budú viesť ešte dlhé mesiace.

SkryťVypnúť reklamu

Ale niečo je jasné už teraz: dlhodobú krízu vodcovstva v skutočnosti nezažíva NATO, ale Európa.

Autor: MILAN NIČ(Autor pôsobil ako zahraničnopolitický komentátor, pracuje v Nadácii Pontis)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu