
Smrť Šawkáta Hadžiho Mušira oplakávali stovky jeho prívržencov. FOTO – REUTERS
Jednou z najväčších neznámych v prognózach vývoja Iraku po odchode Saddáma Husajna je to, ako sa zachovajú Kurdi zhromaždení na severe krajiny. Násilné incidenty, ktoré sa odohrali v posledných dňoch, totiž naznačujú hlboký rozkol medzi jednotlivými kurdskými frakciami a vyvolávajú obavy z nárastu vplyvu islamistov.
Nie je tajomstvom, že Američania považujú časť kurdských vodcov za mužov, ktorí by mohli tvoriť jednu zo zložiek novej irackej vládnej garnitúry. Kurdi sú už roky v opozícii proti Bagdadu a snažia sa o zvrhnutie Saddáma Husajna.
Kurdskí talibovia
V posledných rokoch však medzi nimi nastali rozpory, ktoré súvisia so vznikom organizácie Ansar al-Islam. Skupina vznikla niekoľko týždňov po útoku al-Káidy na New York a Washington. Má asi 700 členov. Nie sú to len Kurdi, ale aj Palestínčania, Maročania, Iračania, Jordánčania a Afganci. Ansar al-Islam zaviedol na území, ktoré ovláda, režim podobný režimu afganských talibov. Ženám, ktoré odmietli nosiť tradičnú burku, členovia organizácie postriekali tvár kyselinou. Zarastení muži a modlitby v mešite päťkrát denne sú bežnou vecou.
O Ansar al-Islame (prívrženci islamu) hovoril vo svojej správe pred Bezpečnostnou radou OSN aj americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Správa je síce spochybňovaná z rôznych zdrojov, informácie o Ansar al-Islame, ktoré Powell uviedol, však potvrdilo niekoľko nezávislých zdrojov.
Organizácia považovaná za blízkeho spojenca al-Káidy je podľa nich zodpovedná za výrobu látok použiteľných na chemický útok. Hovorí sa, že z jej tovární pochádza ricín, ktorý našli pred niekoľkými týždňami v Londýne. Organizácia tieto tvrdenia popiera a organizuje prehliadky továrne pre západných novinárov, aby dokázala svoju nevinu.
Šáh Masúd a Hudži Mušir
Ansar al-Islam má v rozpore s tradičným kurdským postojom aj vlastným ideovým zameraním dobré vzťahy so Saddámom Husajnom. Hoci šéf organizácie Mullah Krekar tvrdí, že Saddám na rozdiel od Usámu bin Ládina nie je dobrý moslim a že Saddám ho chcel dať zabiť, uvedomuje si, že spolu s ním môže eliminovať nepriateľské kurdské frakcie – hlavne Vlastenecký zväz Kurdistanu a Demokratickú stranu Kurdistanu. Aj ony, mimochodom, medzi sebou bojujú.
Vlastenecký zväz Kurdistanu je medzi Kurdmi považovaný za amerického koňa. Práve na jeho predstaviteľa Šawkáta Hudžiho Mušira spáchali členovia Ansar al-Islamu v sobotu atentát, ďalší z členov strany je vraj ich rukojemníkom.
Atentát na Mušira analytici prirovnávajú k atentátu na Šáha Masúda, veliteľa afganskej Severenej aliancie dva dni pred útokom na dvojičky. Masúd bol rovnako ako Mušir považovaný za amerického človeka a jeho likvidáciou al-Káida značne skomplikovala pozície Washingtonu počas operácie v Afganistane.
Bin Ládin a Husajn
Podobný bol aj spôsob likvidácie. Masúda zabili muži, ktorí sa vydávali za novinárov, Mušira zase „mieroví vyjednávači“. Oboch vylákali na nestrážené miesto a zavraždili ich.
Niektorí analytici sa domnievajú, že Muširova likvidácia je spoločným dielom skupiny Ansar al-Islam, ktorú riadi al-Káida a Saddám Husajn. Má byť jedným z príznakov toho, že medzi bin Ládinom a Husajnom existuje isté spojenie. Sami však uznávajú, že ten skutočný nezvratný dôkaz to ešte nie je.
JANA MIKUŠOVÁ
Čo je Ansar al-Islam
Organizácia vznikla v decembri 2001 zlúčením dvoch islamských kurdských frakcií. Operujú v oblasti mesta Bajara pri iránskych hraniciach. Tvrdí sa, že mnohí z jej členov bojovali v Afganistane v čase sovietskej okupácie.
Šéfa organizácie, marxistu obráteného na islam Mullu Krekara zatkli v septembri 2002 v Holandsku pre podozrenia z obchodu s drogami. V súčasnosti žije v Nórsku, kde podľa niektorých zdrojov požiadal o politický azyl. Ansar al-Islam je v konflikte s Vlasteneckým zväzom Kurdistanu, ktorý považuje za proamerický. Skupina sa považuje za spojenca al-Káidy. Faktické prepojenie sa však nepodarilo nikdy preukázať, hoci o ňom existuje niekoľko významných indícií.
(mik)