
Americký vojak stráži vjazd na základňu Taszár, kam majú začať koncom mesiaca prichádzať členovia irackej opozície na výcvik civilných úloh počas prípadného konfliktu v Iraku. Presné termíny a miesta odletu sú prísne tajné. FOTO – REUTERS
ej armády prerábajú základňu na nedobytnú pevnosť a obyvatelia Taszáru, ale aj veľkých maďarských miest si nemohli nevšimnúť, že bezpečnostné sily sa riadia podľa mimoriadnych opatrení. V americkom Texase a ďalších sa zatiaľ zhromažďujú irackí utečenci, ktorí po dôkladnej previerke koncom januára odletia do Taszáru na trojmesačný kurz. Podobnú požiadavku dostalo od USA okrem Maďarska iba Poľsko.
Maďarská vláda pohotovo rozhodla o zriadení výcvikového centra v Taszári v decembri, nevíta ho však opozícia ani miestni ľudia. Prispieva k tomu informačný chaos a hlavne obavy – pochybnosti, či je vláda schopná zrátať si všetky bezpečnostné riziká a ochrániť pred teroristami nielen americkú základňu, ale aj zvyšok krajiny. „Nie že by sme sa báli prichádzajúcich cudzincov, už sme si na nich zvykli. Ale toto je iné, toto sú Arabi. Ako na to zareaguje arabský svet?“ pýta sa Tibor Mertz, zástupca starostu v Taszári.
Premiér Péter Medgyessy prízvukuje, že Maďarsko „má obranné záväzky“, je však možné, že v ich plnení v súvislosti s Irakom pri tlmočníkoch aj ostane. Budapešť nie je pripravená vyslať do Iraku žiadne jednotky, tvrdí ministerstvo zahraničných vecí. Doteraz bolo Maďarsko považovaného za čierneho pasažiera v NATO a Taszár a tiež vyslanie zdravotného tímu do Afganistanu, je spôsob, ako sa z toho vylízať.
Pohotovosť
V Taszári a okolitých obciach platí nepretržitá hliadková pohotovosť. Policajný dôstojník József Hatala pre Népszabadság tvrdil, že s ochranou Taszáru „začína už na hranici“. Polícia zriadila koordinačnú jednotku pre prípad ohrozenia a aj v Budapešti dali do zvýšenej pohotovosti protiteroristické zložky. Školy, zábavné podniky, distribútori vody, plynu a elektriny sú pod špeciálnou ochranou. „Bolo by prehnané tvrdiť, že sa bojíme, predsa len nám niečo vŕta v hlave,“ rozhovorí sa jeden z miestnych obyvateľov v obchode.
Chaos v informáciách
Maďarské médiá najskôr hovorili o výcviku tlmočníkov, teraz o styčných osobách medzi americkou armádou a irackými civilnými štruktúrami. O tom, že pôjde o členov irackej opozície a že ich školenie je časťou operácie schválenej ešte v roku 1998 Billom Clintonom, sa však Maďari dozvedeli prvýkrát z amerických médií. Preto sa teraz pýtajú, čo sa v skutočnosti bude diať, či budú dostávať aj vojenský výcvik a či sa môžu v Iraku zúčastniť na bojových akciách. Oboje maďarská vláda popiera. Pre agentúru Reuters však americký expert pripustil aj bojový výcvik, podľa toho, „ako sa situácia vyvinie“.
Medzi školenými budú tlmočníci, ale aj sprievodcovia a spravodajskí experti, jednoducho osoby, ktoré môžu vďaka kontaktom na miestne obyvateľstvo uľahčiť úlohu americkej armády počas invázie a vznik povojnových inštitúcií. Reuters hovorí výlučne o irackej opozícii, aj to dve najväčšie strany – šiítska Najvyššia rada islamskej revolúcie a Kurdská demokratrická strana účasť odmietli s tým, že by sa zdiskreditovali a považovali by ich za bábky Američanov. Pôjde hlavne o členov Irackého národného kongresu (INC). Niekoľko tisíc ľudí vybrali zo zoznamu, ktorý Washingtonu odovzdal INC. Clinton pre výcvik Iračanov vyčlenil 100-tisíc dolárov, ani Bush z nich však doteraz veľa nemíňal, na jeseň ostávalo ešte 92-tisíc.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ