
Britská vojačka kreslí „Šťastnú cestu“ do snehu svojim kolegom, ktorí sa sťahujú zo základní v Británii v súvislosti s prípravami na vojnu v Iraku. FOTO - REUTERS
Odíde Saddám Husajn do exilu? To je otázka, ktorá sa v súvislosti s možným americkým útokom na Irak objavuje čoraz častejšie. Hovoria o nej americkí predstavitelia, podľa expertov ale o nej neuvažuje Saddám Husajn a nehlási sa ani krajina, ktorá by ho chcela prijať.
„Bola by to jedna z ciest ako zabrániť vojne,“ povedal v stredu novinárom americký minister zahraničia Colin Powell. Už pred časom uvažoval o takejto možnosti riešenia problému minister obrany Donald Rumsfeld. A vo štvrtok ju na stretnutí s talianskym premiérom Silviom Berlusconim spomenul aj prezident George Bush: „Ak sa Saddám Husajn rozhodne opustiť krajinu s tými, ktorí ho obklopujú, ktorí sú zodpovední za mučenie tisícok Iračanov, privítame to ako pozitívne a prirodzené rozhodnutie.“
Podľa Powella vraj Spojené štáty hľadajú pre Husajna, jeho početnú rodinu a jeho najbližších ľudí miesto, kde by mohol dožiť. Aj keď sa o krajine, kde by mohol Husajn na zvyšok života zakotviť, nehovorí, do úvahy pripadajú viaceré štáty. Na prvom mieste sa spomína Líbya, potom Mauritánia, Egypt, Bielorusko, Kuba a Severná Kórea. Žiadna z nich sa ale veľmi nehrnie do takéhoto podniku.
Treba dodať, že to nie je po prvý raz, čo sa o Husajnovom odchode do exilu hovorí. Podľa izraelského ministra obrany Šaula Mofaza mal vraj Saddám Husajn zbalené kufre už v roku 1991, keď prehral vojnu v Pezskom zálive. Chystal sa odletieť buď do Líbye alebo Eritrey. Vtedy však naraz prezident George Bush senior útok na Bagdad zastavil. Tvrdil, že cieľom operácie bolo iba vyhnať Husajna z Kuvajtu. Šancu na zvrhnutie diktátora prepásol. Husajn signál pochopil a rozhodol sa krajinu neopustiť.
Je však málo pravdepodobné, že by Husajn Irak opustil. Vicepremiér Tarík Azíz iba pred niekoľkými dňami povedal, že on osobne radšej umrie, než by mal Američanom ustúpiť. A rovnaké presvedčenie vládne zrejme medzi všetkými členmi vládnej generálskej kliky.
Ak by aj diktátor predsa len Irak opustil, nemal by zrejme zaručenú beztrestnosť. Colin Powell totiž dodáva, že „by nezáležalo iba na Spojených štátoch, aby iracký vodca dostal imunitu z možnej obžaloby vojenského zločinca.“